Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... registrul comertului si somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

registrul comertului si somaj tehnic

Buna ziua,
situatia este urmatoarea:
srl mic, 5 angajati, productie articole pielarie si blanarie. Situatie economica cunoscuta - criza economica creeata de coronavirus. Angajatorul intentioneaza sa uzeze de somaj tehnic ptr toti cei cinci salariati. Poate sa ii trimita pe toti cei 5 salariati in somaj tehnic ? pe ce perioada? In ce conditii adaptate perioadei starii de urgenta actuale ? trebuie sa declare la ORC suspendarea activitatii ? minim pe ce perioada daca trebuie facut asta ? trebuie sa declare la anaf suspendare activitate ?
Multumesc frumos cu rugaminte de raspuns urgent pe cat posibil.
Zile bune si sanatate va doresc tuturor.

Suspendarea c.i.m. ca urmare a trimiterii salariatilor in "somaj tehnic" se comunica ITM-ului.
se raporteaza pe revisal, stim asta, dar restul situatiei, va rog frumos, daca ma puteti lamuri.... cu multumiri !
Societatea isi suspenda si activitatea sau doar trimite in somaj tehnic angajatii? Sunt situatii total diferite.
societatea respectiva nu imi apartine, dar vreau sa ii ajut, vor sa inchida temporar, dar nu vor sa lase pe drumuri salariatii si nici sa ii piarda, ii vor inapoi la munca peste 2/3 luni
Am inteles ... insa situatia este complexa, daca isi suspenda activitatea cum ii plateste pe cei aflati in somaj tehnic ?
Cornel Vasile, Consilier juridic