Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se calculeaza indemnizatia pt. zilele libere ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se calculeaza indemnizatia pt. zilele libere platite parintilor in perioada pandemiei de coronavirus? Legea nr.19/2020

Va rog sa ma lamuriti. Indemnizatia prevazuta de Legea 19/2020 pentru acordarea unor zile libere platite pentru supravegherea copilor in perioada suspendarii invatamantului este supusa retinerilor pentru contributii si impozitului pe venit?

Legea nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ.
art.3
„(1) Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

(2) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările ulterioare, sumele pentru plata indemnizației prevăzute la alin. (1) se decontează din acest fond numai pe perioada prevăzută la art. 1 alin. (4).

(3) Până la închiderea anului fiscal, sumele decontate potrivit alin. (2) vor fi înapoiate Fondului de garantare din bugetul de stat, potrivit unei proceduri stabilite prin hotărâre a Guvernului”.

In luna martie din 22 zile lucratoare, am lucrat 11 zile efectiv iar din 17.03.2020 am cerut 11 zile zile libere platite cf Legii 19/2020.

Cum se calculează salariul si indemnizatia in baza legii 19/2020?
Am salariul de baza 6876 lei si salariul brut 7223 lei, iar salariul lunar net de 4216 lei.

Daca 11 zile am lucrat efectiv si 11 zile beneficiez de zile libere platite cf. Legii nr.19/2020, cum se calculeaza salariul?
- pt. 11 zile, salariul brut este supus contributiilor si impozitului pe venit, iar,
-pt.11 zile libere platite cf Lg.19/2020 indemnizatia se stabilesște in procet de 75% din salariul unei zile lucratoare, fara a depasi 75% din castigul salarial mediu brut care este in anul 2020 de 5429 lei.
Se vor da doi fluturasi de salariu? unul cu salariul pt 11 zile muncite efectiv si al doilea pt celelalte 11 zile in care se acorda indemnizatia pt zile libere platite paritelui care sta acasa cu copii?
Salariul meu brut este de 7223 lei, voi fi limitata la salariul mediu brut de 5429 lei din care se va calcula 75%, fara a face diferenta ca 11 zile sunt deja lucrate si doar celelalte 11 zile sunt libere platite?
Se retin contributii si impozit pe venit din aceasta indemnizatie pt zile libere platite parintelui sau indemnizatia nefiind salariu nu este supusa niciunei forme de impozitare?
Indemnizatia pentru concediu de cresterea copilului pana la 2 ani de exemplu nu este impozitata fiind indemnizatie cu destinatie speciala.
iolanda15, utilizator
foarte buna si ampla adresata intrebarea.
asteptam ajutorul celor care ne pot lamuri
multumesc anticipat

sotetm, utilizator