Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Se raporteaza dividendele la ONPCSB ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Se raporteaza dividendele la ONPCSB ?

Buna ziua. Doresc sa ridic dividende in valoare de 110000 lei. Suma de 100000 lei se va transfera prin banca si suma de 10000 lei se va ridica in numerar din casierie. Trebuie sa raportez la Oficiul National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor aceste operatiuni ?
NU, " Entitățile raportoare au obligația de a raporta către Oficiu tranzacțiile cu sume în numerar, în lei sau în valută, a căror limită minimă reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro."
Va multumesc frumos !