Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... poprire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

poprire

in urma unui deces din accident rutier al fiului, parintii urmeaza sa incaseze despagubirea privind daunele morale de la compania de asigurari.Avand in vedere ca acestia au conturile cu popriri, exista un temei legal care prevede ca aceste sume nu sunt supuse popririlor?
iarna2015, utilizator
Nu pot fi salvați banii de la poprire. Orice intră în cont merge către creditor.

Doar veniturile prevăzute în Art. 729, alin. (7), Cod procedură civilă, sunt exonerate de la executarea silită.
Nu pot fi salvați banii de la poprire. Orice intră în cont merge către creditor.

Doar veniturile prevăzute în Art. 729, alin. (7), Cod procedură civilă, sunt exonerate de la executarea silită.