avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... poprire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

poprire

in urma unui deces din accident rutier al fiului, parintii urmeaza sa incaseze despagubirea privind daunele morale de la compania de asigurari.Avand in vedere ca acestia au conturile cu popriri, exista un temei legal care prevede ca aceste sume nu sunt supuse popririlor?
Ultima modificare: Vineri, 20 Martie 2020
iarna2015, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:00, 21 Martie 2020
Nu pot fi salvați banii de la poprire. Orice intră în cont merge către creditor.

Doar veniturile prevăzute în Art. 729, alin. (7), Cod procedură civilă, sunt exonerate de la executarea silită.
Nu pot fi salvați banii de la poprire. Orice intră în cont merge către creditor.

Doar veniturile prevăzute în Art. 729, alin. (7), Cod procedură civilă, sunt exonerate de la executarea silită.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicit lamuriri DanielaCirstea DanielaCirstea Vaucherele de vacanta, indemnizatia de hrana sunt incluse in categoria beneficiilor cu destinatie speciala? Pot fi ele supuse popririi in cazul unei executarii ... (vezi toată discuția)
Executare silita Dorina2 Dorina2 Buna am luat credit de la ocean credit ifn si nu am mai reusit sa achit bani ...si vreau sa stiu poate sa imi i-a indemnizatia eu in 4 aprilie am depus dosaru ... (vezi toată discuția)
Poprire cont bancar Vata ion Vata ion Bună ziua. Am primit înștiințare ca a fost pusa poprire pe contul bancar. Ma puteți lămuri va rog de ce au fost retrase toate sumele din cont atâta timp ... (vezi toată discuția)