Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie boala gr 3
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie boala gr 3

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca pensia de boala gr 3 se calculeaza in functie de vechime si venitul lunar sau este o indemnizatie fixa? Multumesc!
danabi, utilizator
Se calculeaza in functie de stagiul de cotizare, dar poate fi pusa in plata si ca indemnizatie minima pentru pensionari in suma de 704 lei in cazul cand pe cotributie(stagiu) este mai mica decat aceasta suma.
Va multumesc! Cotizarea este de 33 ani. Inseamna ca indemnizatia va fi mai mare?
danabi, utilizator
Da.
In acest caz nu poate fi vorba despre indemnizatia minima pentru pensionari.
Va multumesc pt raspunsuri! Multa sanatate!
danabi, utilizator
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca cererile de acordare a pensiei de invaliditate (pe care le descarcam de pe internet) sunt de actualitate. Am vazut ca se cere si carnetul de asigurari sociale. Ce carnet? Multumesc!
danabi, utilizator