Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj si indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj si indemnizație creștere copil

Bună ziua. Am o întrebare sunt însărcinată în 5luni. Urmează sa fiu data în șomaj în luna aprilie. As vrea sa știu dacă din șomaj se poate intra în prenatal pentru creșterea copil și cum se calculează. Data nașteri find 25iulie2020. După 6ani de munca.
Din șomaj se poate intra în prenatal ,postnatal si apoi in CCC.

Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului.

Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (n.m., 1250 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.
Și dacă contractul de munca se va suspenda
Suspenda in ce sens?
Îl suspenda pentru a ma da în șomaj, nu este șomaj tehnic
Spunea ca șeful ca pentru depunerea dosarului de somaj o sa îmi dea adeverință pentru încetarea contractului de munca, de acea ma gândesc ca dacă o sa se suspende. Nu o sa mai beneficiez de prenatal.

M1993 a scris:

Pentru a ma da în șomaj.

Cornel Vasile a scris:

Suspenda in ce sens?