Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic si pensie în condițiile actuale
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic si pensie în condițiile actuale

Buna ziua,

Un angajat care abia a primit pentru o lună pensia cuvenită(decizia de pensionare nu a primit-o momentan) si lucreaza in acelasi timp la o societate comercială poate intra in somaj tehnic?
Mentionez ca nu poate lucra de acasa prin telemunca deoarece este încadrat ca si fochist.
Va rog sa imi spuneti baza legală, daca aceasta exista.
Va multumesc!
Da, poate intra in somaj tehnic.
Va rog frumos, daca se poate, sa imi comunicativ și baza legală.
Va multumesc frumos!
Art.52 alin.1 lit.c C.mun.
Buna ziua,

Revin cu o rugăminte.
Angajatul mai sus menționat (proaspăt pensionar) lucreaza la o societate comerciala de stat ( un S.A., cu capital 100% de stat). În aceste condiții, societatea are nevoie de certificat de situație de urgență pentru a-l putea da în șomaj tehnic? Ma refer la șomajul tehnic platit de stat. Precizez ca funcția deținută implica deplasarea de acasa, nu poate face telemunca.

Va multumesc frumos!
lylyanac, utilizator
Societatea nu are nevoie de certificat de situație de urgență pentru a-l putea da în șomaj tehnic, ci pentru a primi decontarea de la AJOFM.