Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șomaj tehnic

Buna ziua,
Știu ca in momentul de fata subiectul “șomaj tehnic” este cel mai căutat ... dar vreau doar sa ma lămuresc și sa știu sa dau explicatiile corecte șefilor . Referitor la acest subiect :
1 . Este obligat angajatorul sa acorde salariaților acest șomaj tehnic ?
2 . Din totalul salariaților care pot beneficia de acest șomaj angajatorul va primi decontarea sumelor pt 75% din nr. celor aflați in șomaj tehnic ?
3. Care este procedura in ceea ce privește Șomajul tehnic? Se va întocmi o decizie colectivă in care angajatorul specifica situația firmei și un tabel cu numele angajaților ? Se va suspenda CIM cfm ART 52 lit. c? Pe ce perioada ?
1. Nu este obligat angajatorul sa acorde salariaților acest șomaj tehnic.

2. Da, angajatorul va primi decontarea sumelor pentru cei 75% din nr. celor aflați in șomaj tehnic ... pana la modificarea legii.

3. Se va întocmi o decizie colectivă in care angajatorul specifica situația firmei și un tabel cu numele angajaților.
C.i.m. se va suspenda in baza art.52 alin.1 lit.c C.mun. ...... perioada pana la terminarea starii de urgenta.
Multumesc !

Cornel Vasile a scris:

1. Nu este obligat angajatorul sa acorde salariaților acest șomaj tehnic.

2. Da, angajatorul va primi decontarea sumelor pentru cei 75% din nr. celor aflați in șomaj tehnic ... pana la modificarea legii.

3. Se va întocmi o decizie colectivă in care angajatorul specifica situația firmei și un tabel cu numele angajaților.
C.i.m. se va suspenda in baza art.52 alin.1 lit.c C.mun. ...... perioada pana la terminarea starii de urgenta.