Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

suntem o firma de constructii din timisoara si am vrea ca toti angajatii sa beneficieze de somaj tehnic pentru 3 luni , ( este o perioada grea , timp neprielnic de constructii ) . Ce acte trebuie sa pregatesc si daca pot sa predau aceste acte incepand cu 01.02.2010 . Din 01.02.2010 stam toti acasa , spuneti-mi va rog incotr-o trebuie sa o iau ca sa pot ajuta firma sa treaca peste aceasta perioada
Pentru somajul tehnic angajatorul emite o decizie prin care hotaraste ca un anumit numar de salariati sau toti salariatii sa fie pe o anumita perioada in somaj tehnic(conform model), decizia insotita de o notificare se inregistreaza la ITM. Pentru fiecare salariat care intra in somaj tehnic se emite decizie de suspendare a CIM. pentru o perioada anume, daca este cunoscuta perioada ,sau se emite suspendarea doar cu data de inceput a suspendarii in cazul in care nu se cunoaste perioada La final urmand sa fie facuta o decizie de reluare a activitatii pentru fiecare salariat care isi reia activitatea.

Tabel nominal
cu salariatii S.C. __________________ S.R.L.
de semnare si luare la cunostiinta a Deciziei nr._____/______

Nr. crt Nume si prenume Semnatura

< Antet>

Decizia nr.____/______

Subsemnatul ________________________ in calitate de __________________ al S.C. _________________________ S.R.L., in conformitate cu Legea nr. 53/ 2003, art. 52 alin (1) pct. (d) si art. 53.

DECID

Art. 1: Din data de __________ pana in data de ___________ inclusiv, activitatea S.C. __________________ S.R.L. va fi intrerupta temporar datorita lipsei de comenzi, activitatea urmand sa fie reluata in data de ______________ .

Art.2 : Salariatii in cauza vor beneficia de o indemnizatie de 75% din salariul brut si se vor afla la dispozitia angajatorului in momentul reluarii activitatii.

Decizia de suspendare pentru intreruperea temporara a activitatii poate fi si colectiva.