Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj

Bună ziua!
Am fost angajată cu carte de muncă la un magazin de suveniruri,într-un complex comercial.
Din 16.03.2020,s- a redus programul din cauza coronavirus,iar din 19.03.2020 s-a închis complet magazinul,cu specificația că o să intrăm în șomaj tehnic,conform celor spuse de autorități.
Azi,23.03.2020,,am fost anunțată că de fapt o să fiu în șomaj normal,nu tehnic.
Nu am nici o sursă de venit nici rezerve.
Cum e posibil și dacă e legal acest lucru,să fiu dată urgent,fără nici un preaviz,în șomaj?
Ce îmi rămâne de făcut?
Nu mă omoară coronavirus dar mă omoară situația critică.
Cât e de legal ce a făcut patronul și ce se poate face?
Somajul normal inseamna ca v-au concediat din motive neimputabile dvs.

Neacordarea preavizului este motiv de nulitate absoluta a deciziei de concediere.

Ati primit decizia de incetare a c.i.m. ?
Nu am primit nici un document oficial și nici nu am semnat nimic

Ce ar trebui să fac?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Solicitati in scris angajatorului sa va comunice decizia de incetare a c.i.m.

Cornel Vasile a scris:

Solicitati in scris angajatorului sa va comunice decizia de incetare a c.i.m.

M- au anunțat telefonic că urmează să primesc decizia.
Depuneti /trimiteti prin posta cu confirmarea de primire si solicitarea scrisa ... este mult mai bine.