avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj

Bună ziua!
Am fost angajată cu carte de muncă la un magazin de suveniruri,într-un complex comercial.
Din 16.03.2020,s- a redus programul din cauza coronavirus,iar din 19.03.2020 s-a închis complet magazinul,cu specificația că o să intrăm în șomaj tehnic,conform celor spuse de autorități.
Azi,23.03.2020,,am fost anunțată că de fapt o să fiu în șomaj normal,nu tehnic.
Nu am nici o sursă de venit nici rezerve.
Cum e posibil și dacă e legal acest lucru,să fiu dată urgent,fără nici un preaviz,în șomaj?
Ce îmi rămâne de făcut?
Nu mă omoară coronavirus dar mă omoară situația critică.
Cât e de legal ce a făcut patronul și ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 10 Aprilie 2020
Somajul normal inseamna ca v-au concediat din motive neimputabile dvs.

Neacordarea preavizului este motiv de nulitate absoluta a deciziei de concediere.

Ati primit decizia de incetare a c.i.m. ?
Nu am primit nici un document oficial și nici nu am semnat nimic

Ce ar trebui să fac?
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Solicitati in scris angajatorului sa va comunice decizia de incetare a c.i.m.


Cornel Vasile a scris:

Solicitati in scris angajatorului sa va comunice decizia de incetare a c.i.m.

M- au anunțat telefonic că urmează să primesc decizia.
Depuneti /trimiteti prin posta cu confirmarea de primire si solicitarea scrisa ... este mult mai bine.

Alte discuții în legătură

Concediere in cic bogdan99 bogdan99 Buna ziua, Am nevoie de ajutor in urmatoarea situatie: Societate in insolventa, cu o salariata in CIC pana la data de 19.09.2011. Acum are novoie de ... (vezi toată discuția)
Dupa somajul tehnic dorin_bi dorin_bi Dupa somajul tehnic, datorat coronavirusului, daca angajatorul considera ca nu mai poate continua cu toti angajatii, ii poate trimite pe ceilalti in somaj ... (vezi toată discuția)
Concediere fara preaviz STAN GABRIELA STAN GABRIELA Vreau sa stiu si eu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez in cazul in care angajatorul pur si simplu ma anunta ca ,,de maine pot sa-mi caut de munca,, ... (vezi toată discuția)