Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj

Bună ziua!
Am fost angajată cu carte de muncă la un magazin de suveniruri,într-un complex comercial.
Din 16.03.2020,s- a redus programul din cauza coronavirus,iar din 19.03.2020 s-a închis complet magazinul,cu specificația că o să intrăm în șomaj tehnic,conform celor spuse de autorități.
Azi,23.03.2020,,am fost anunțată că de fapt o să fiu în șomaj normal,nu tehnic.
Nu am nici o sursă de venit nici rezerve.
Cum e posibil și dacă e legal acest lucru,să fiu dată urgent,fără nici un preaviz,în șomaj?
Ce îmi rămâne de făcut?
Nu mă omoară coronavirus dar mă omoară situația critică.
Cât e de legal ce a făcut patronul și ce se poate face?

Cornel Vasile a scris:

Depuneti /trimiteti prin posta cu confirmarea de primire si solicitarea scrisa ... este mult mai bine.

O să fac ce îmi spuneți,dar pe urmă ce va fi?
Cui cer ajutorul?
Daca incetarea c.i.m. s-a efectuat in baza unui articol din Codul Muncii in baza caruia puteti benficia de somaj, atunci va trebui sa depuneti actele la AJOFM pentru a lua indemnizatia de somaj.
~ Conținut șters la cerere ~
Daca tot ne trageti la raspundere ca nu v-am raspuns, va redau mai jos anumite prevederi din :
Regulament Forum Avocatnet.ro - valabil pentru toti cei care deschid topicuri -
3.1. Înainte de a deschide un topic nou, este recomandat să urmezi etapele descrise în continuare:
- apelează la funcţia de căutare a forumului pentru că e posibil ca subiectul să mai fi fost discutat și să găseşti deja răspunsul;
- dacă ai posibilitatea și răbdarea necesară, citeşte mai multe discutii legate (chiar si vag) de subiectul pe care intenţionezi să-l deschizi; s-ar putea să găseşti răspunsul în altă discuţie, cu subiect aparent diferit de ceea ce cauţi și care nu apare la căutare;
- dacă ai căutat și nu ai găsit răspunsul la întrebarea ta, deschide un topic nou; nu posta într-unul deschis de altcineva, întrebarea ta va fi ştearsă pentru că nu are legătura cu întrebarea iniţiatorului subiectului.