avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Indemnizatie
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Indemnizatie

Buna ziua! Din pacate mi-am schimbat locul de munca nestiind ce va urma pe data de 2-03-2020,, am primit de la angajator o motificare de incetarea raportului de munca art.31 aliniat 3,cu data de 17-03-2020 exact cand s-au inchis tot ce tine de horeca( lucram ca ajutor bucatar intr-un fast food in mall). Cum pot beneficia si eu de un salariu minim sau vre-un venit , cui trebuie sa ma adresez daca angajatorul prin incetarea ctr nu mi va oferii somaj tehnic!? Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 23 Martie 2020
Rusu Adriana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:18, 24 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti minim 12 luni lucrate in ulimele 24 luni anterioare datei incetarii c.i.m.?
Buna seara! Am dar nu la aceeasi firma. Am avut continuitate. La fostul loc de munca am lucrat pana pe 24-02-2020 iar la cel de la care am primit notificarea incepusem pe 2-03-3020
In acest caz, depuneti-va actele pentru somaj .


Cornel Vasile a scris:

In acest caz, depuneti-va actele pentru somaj .
Buna ziua! ! Multumesc pt.amabilitatea si timpul acordat, : Ce acte si unde le pot depune pt somaj? Pot depune si online?padii pe care trebuie sa i urmez va rog!
Actele se pot depune si online ...

acte - detalii
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Adresa unde se depun actele pentru soamaj sector 2 RuxandraSidoric RuxandraSidoric Buna ziua, Dupa cum reiese din titlu, doresc sa stiu unde trebuie sa ma prezint, pentru a putea depune actele pentru indemnizatia de somaj. Locuiesc in ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de somaj de la o firma inchisa sorini22 sorini22 buna ziua , numele meu este Sorin si am urmaroare problma, am nevoie de o adeverinta care sa ateste faptul ca firma la care am lucrat pana in 11 2008 a platit ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensie nearadel nearadel sint nascut pe 14/10/1958 si in perioada 05/09/1975-12/10/1978 incadrat in gr2ain procent de 80 la suta ,iar in perioadele 24/03/1980-01/02/1991 si ... (vezi toată discuția)