Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Indemnizatie
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Indemnizatie

Buna ziua! Din pacate mi-am schimbat locul de munca nestiind ce va urma pe data de 2-03-2020,, am primit de la angajator o motificare de incetarea raportului de munca art.31 aliniat 3,cu data de 17-03-2020 exact cand s-au inchis tot ce tine de horeca( lucram ca ajutor bucatar intr-un fast food in mall). Cum pot beneficia si eu de un salariu minim sau vre-un venit , cui trebuie sa ma adresez daca angajatorul prin incetarea ctr nu mi va oferii somaj tehnic!? Va multumesc!
Rusu Adriana, utilizator
Aveti minim 12 luni lucrate in ulimele 24 luni anterioare datei incetarii c.i.m.?
Buna seara! Am dar nu la aceeasi firma. Am avut continuitate. La fostul loc de munca am lucrat pana pe 24-02-2020 iar la cel de la care am primit notificarea incepusem pe 2-03-3020
In acest caz, depuneti-va actele pentru somaj .

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, depuneti-va actele pentru somaj .
Buna ziua! ! Multumesc pt.amabilitatea si timpul acordat, : Ce acte si unde le pot depune pt somaj? Pot depune si online?padii pe care trebuie sa i urmez va rog!
Actele se pot depune si online ...

acte - detalii
[ link extern ]