Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensatii in cazul concedierii colective
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensatii in cazul concedierii colective

Buna ziua,

Daca angajatorul a demarat procedura de concediere colectiva si nu exista un contract colectiv de munca, salariatii au dreptul la salariu compensatoriu? Sau angajatorul poate sa le ofere doar ajutorul de somaj?
Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.
Am inteles. M-am documentat despre CCM la nivel national si am gasit acest articol:
Contractul colectiv de munca la nivel national spune la art. 78 urmatoarele:
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

Este valabil asa ceva?
Din 01.01.2011 nu mai exista CCM incheiat la nivel national.
Iar despre Ordonanță de urgență 98/1999 , aveti informatii ? se poate aplica ?
Este in vigoare dar se aplică salariaților încadrați cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată și care sunt disponibilizați prin concedieri colective.