Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Șomaj tehnic

Bună seara! Angajatorul soțului vrea sa își trimită angajații în concediu fără plata, susținând ca nu le poate da șomaj tehnic. Legal, în condițiile date de corona virus, poate sa facă acest lucru? Sau este obligat sa le acorde șomajul tehnic? Va mulțumesc!
Nu poate impune CFP salaratilor, dar nici nu este obligat sa-i trimita in "somaj tehnic".
Și în acest caz...cum se procedează? Ce se va întâmpla cu contractele angajaților? Menționez ca soțul este instalator, din cauza situației create de epidemia din tara șeful lui nu mai are lucrări, respectiv nu mai are profit și nici bani suficienți pt salariați. Ce se va întâmpla? Îl poate concedia? Va mulțumesc!