Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de incredere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de incredere

I am dat o brățară de aur unui amic iar acesta a băgat o la amanet fără să o recupereze,între timp s a vândut iar acesta nu mi a dat banii pe bijuterie,doar contractul pe care l a primit de la amanet. A trecut ceva timp de atunci si nu ma cauta pentru a ma despagubi. Consider că a facut abuz de încrederea mea. Nu am alte acte doveditoare sau martori. Doresc sa l reclam la poliție pentru asta! Ce e de facut ?
Primul pas este acesta, sa formulati o plangere prealabila.

Duca Oana a scris:

Primul pas este acesta, sa formulati o plangere prealabila.

Buna ziua,doamna avocat!
Credeti ca pot sa l mai reclama dupa 3 luni de la incident? A trecut chiar si mai mult. A profitat de încrederea mea. Eu am aflat că a băgat bratara la amanet,dar ma gândeam ca o va recupera,nu ca mi o va vinde. Scopul era sa se foloseasca de ea si sa mi o înapoieze. Mai pot face plângere?
Termenul se calculeaza de cand ati aflat despre savarsirea faptei in oricare dintre cele 3 variante ale elementului material: insusire, a dispunerii pe nedrept ori a refuzului de restituire.

Duca Oana a scris:

Termenul se calculeaza de cand ati aflat despre savarsirea faptei in oricare dintre cele 3 variante ale elementului material: insusire, a dispunerii pe nedrept ori a refuzului de restituire.

Deci ca sa inteleg,cele 90 de zile incep abia după ce aceasta refuza sa mi dea bratara(nu o mai are)/banii pe contravaloarea acesteia. Deci atunci il pot acuza de abuz de incredere? Din momentul în care i o cer?
Notificati-l sa va restituie bratara in termen de 5 zile, de ex.
Daca nu se conformeaza, depuneti plangere penala.