Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... transmitere revisal somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

transmitere revisal somaj tehnic

in conditiile actuale, datorate coronavirusului, care este termenul in care se face declararea in revisal pentru intrarea in somaj tehnic a unora dintre salariati (pana in 75% din total personal angajat la data emiterii OU) . inteleg ca administratorul firmei da o decizie cu personalul ce urmeaza a beneficia de acest somaj tehnic si apoi se face transmiterea??!!
pentru un raspuns cat mai urgent, va multumesc anticipat...
Da. De asemenea, tabelul cu angajații care intră în șomaj tehnic și alte documente necesare se transmit și la A.L.O.F.M., de la care angajatorul va primi sumele plătite salariaților cu titlul de indemnizație. Deciziile se înscriu în REVISAL în același termen prevăzut de lege pentru orice altă modificare a contractului de muncă, deci anterior datei intrării în șomajul tehnic.
multumesc. Dar Ordonanta care stabileste ca se poate intra in somaj tehnic pentru perioada care s-a decretat stare de urgenta s-a dat in data de 21 martie iar starea de urgenta a fost decretata cu 16 martie. Cum ma mai incadrez in termen din moment ce este data perioada retroactiva??
MANUELAZAMFIR, utilizator
Cand ati emis deciziile de suspendare a c.i.m. ?