Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua,
sotul meu lucreaza la o firma de curierat in Bucuresti. Sufera de astm bronsic cu tratament permanent. Doctorul de familie i-a eliberat o adeverinta in care se precizeaza ca sufera de o boala cronica si ca se recomanda izolarea la domiciliu pe prioada pandemiei de Covid-19.
Cei de la Resurse Umane spun ca trebuie anuntat DSP-ul si ca doctorul de familie ii poate elibera un concediu medical pentru 14 zile.
In situatia in care pandemia nu se va termina in 14 zile, care este procedura legala prin care poate ramane izolat la domiciliu, fara a fi concediat?
Cu cine ar trebui sa luam legatura in acesta situatie si a cui este responsabilitatea de a-l proteja( statul/ firma)?
Cu pretuire,
Alexandra Rusu
I se poate prelungi durata concediului medical.
Cine poate prelungi concediul medical,doctorul de familie, pneumologul sau DSP-ul?
Pneumologul(angajat la stat)a spus ca nu el trebuie sa elibereze concediu medical,ci DSP-ul trebuie sa il ia in evidenta si sa ii elibereze o adeverinta.

Cornel Vasile a scris:

I se poate prelungi durata concediului medical.

COMUNICAT - Noi reglementări privind modul de acordare a concediilor medicale
[ link extern ]