Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Este legal desfinarea postului pe timpul starii de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Este legal desfinarea postului pe timpul starii de urgenta?

Ieri am primit un preaviz de concediere de la compania mea precum postul meu se restructureaza.
Se poate sa.mi spuneti daca este legal sa se faca acest lucru pe timpul starii de urgenta? Se impunea mai degraba somajul tehnic?
Este dreptul angajatorului să dispună fie suspendarea contractului de muncă (prin trimiterea în șomaj tehnic a angajatului ori reducerea perioadei de lucru de la 5 zile la 4 zile pe săptămână), fie restructurarea postului (concedierea individuală), pe motive temeinice (probabil că sunt cele de natură economică cele invocate de angajator), cu respectarea termenului de preaviz, minim 20 de zile lucrătoare, și plata la zi a tuturor sumelor de bani cu titlu de venituri salariale (salariul de bază, sporuri, compensarea în bani a zilelor de concediu de odihnă neefectuate etc.), precum și compensații (salarii compensatorii) - dacă prin contractul colectiv la nivel de ramură/unitate se prevăd sau prin contractul individual de muncă.
Concedierea salariatilor pe durata starii de urgenta nu se afla printre situatiile in care Codul Muncii interzice asa ceva.