Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Imobil

Buna ziua,

Ce se intampla cu apartamentul parintilor dupa decesul lor, daca din cei 2 copii ai acestora unul a decedat ramanand in urma lui o fiica, in sensul ca cine sunt mostenitorii ? Copilul ce-a ramas fara frate 100% mostenitor sau ambii - copil si fiica fratelui (nepoata) cate 50% din mostenire imobil ?

Cu multumiri.
grunwald, utilizator
Buna ziua,
Apartamentul se imparte in doua parti egale pentru cei doi copii ai defunctilor.
Pentru copilul decedat al defunctilor vor veni la mostenire copii lui prin reprezentare.
Multumesc mult pentru raspunsul clar, zi placuta s-aveti.