avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire Imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire Imobil

Buna ziua,

Ce se intampla cu apartamentul parintilor dupa decesul lor, daca din cei 2 copii ai acestora unul a decedat ramanand in urma lui o fiica, in sensul ca cine sunt mostenitorii ? Copilul ce-a ramas fara frate 100% mostenitor sau ambii - copil si fiica fratelui (nepoata) cate 50% din mostenire imobil ?

Cu multumiri.
Ultima modificare: Vineri, 27 Martie 2020
grunwald, utilizator
Cel mai recent răspuns: grunwald , utilizator 15:27, 27 Martie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Apartamentul se imparte in doua parti egale pentru cei doi copii ai defunctilor.
Pentru copilul decedat al defunctilor vor veni la mostenire copii lui prin reprezentare.
Multumesc mult pentru raspunsul clar, zi placuta s-aveti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moștenire între fratele supraviețuitor nepoata și cumnata MagdalenaMariaGrosu MagdalenaMariaGrosu Trei frați, Mare, Mijlociu, Mic. Cel Mic, necăsătorit și fără copii (\\"singur\\") moare și rămâne apartamentul lui după el. La scurt timp moare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! În urma decesului unchiului meu necăsătorit si ... Ionela_20 Ionela_20 Buna ziua! În urma decesului unchiului meu necăsătorit si fara copii. Ambii părinți decedați și bunicii din partea ambelor părți. Decedatul având 2 ... (vezi toată discuția)
Executare silita CRISdas CRISdas fratele meu a luat mai multe credite pe firma la care a fost asociat unic, intre timp el a decedat... in dosarul de executare figureaza firma, fratele meu si ... (vezi toată discuția)