Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

fratele meu a luat mai multe credite pe firma la care a fost asociat unic, intre timp el a decedat... in dosarul de executare figureaza firma, fratele meu si sotia acestuia, as dori sa stiu daca sotiei fratelui meu i se poate imputa toata suma creditata si daca executorul se poate indrepta spre mostenirea pe care trebuie sa o primesca fiica minora a fratelui meu ea fiind reprezentanta a fiicei sale, va multumesc
Daca au acceptat mostenirea, mostenitorii au dobandit si debitele defunctului. Astfel, sotia si fiica fratelui dumneavoastra sunt acum debitorii bancilor pentru creditele garantate cu aval sau fidejusiune de fratele dumneavoastra.
imi cer scuze cred ca nu am explicat corect, mostenirea despre care vorbesc este de la tatal meu, care intre timp a decedat si el, deci mostenirea aceasta banuiesc ca se imparte intre mine fiica sa si nepoata minora ramasa de la fratele meu, deci executorii se pot indrepta spre nepoata mea? sau ea poate accepta mostenirea de la tatal meu fara sa faca succesiune dupa fratele meu?
La mostenirea tatalui dvs, nepoata nu poate veni decat prin reprezentarea tatalui. Asadar nu poate sa nu acccepte mostenirea dupa fratele dvs, dar sa il reprezinte la mostenirea dupa bunic.