Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic contract de munca 2 ore
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic contract de munca 2 ore

Buna ziua,
Din ian 2020 am un contract de munca redus de la 8 ore la 2 ( la o firma de taxi), care acum si-a suspendat activitatea.Pot beneficia de somaj tehnic? Daca da, se calculeaza la venitul ultimei luni sau o medie a ultimelor 12 luni?
Va multumesc frumos!
cristina adriana, utilizator
Somajul tehnic se calculeaza la salariul avut in luna in care se decide supendarea c.i.m.