avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plata Obligatiilor pentru societatile care nu si-au ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plata Obligatiilor pentru societatile care nu si-au întrerupt activitatea

Doresc sa stiu daca plata impozitului pe profit 16% datorat pe 2019 a fost si este obligatoriu la plata in 25 Martie 2020. Aceiasi intrebare si pentru contributiile la salarii datorate pentru luna Februarie 2020.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: soficu cristina , utilizator 10:04, 1 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Termenul de plată pentru impozitul pe profit s-a amânat pe 27 aprilie iar cine îl respectă are bonificație de 10%. Modificarea e cuprinsă într-o OUG care urmează să fie publicată în Monitorul Oficial:
www.avocatnet.ro/articol_542...

Referitor la contribuții nu știu să se fi amânat plata lor și nici nu cred că se va întâmpla asta.
Nici nu ar fi legal, în opinia mea, să le rețineți dar să nu le virați. Inclusiv pentru șomajul tehnic se vor reține și vira contribuțiile.

multumesc! pare logic!
OUG33/2020 precizeaza impozitul pe profit/venit aferent trim I 2020, deci nu reese ca intra si cel aferent an 2019, care avut scadenta in 25.03.2020

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit de recuperat din 2019 si virament iban Cornelia1968!!! Cornelia1968!!! Buna ziua 1.Am de recuperat o suma la imp pe profit aferent anului 2019. Nu mi-e clar, achit prin diferenta acum , sau valoarea intreaga ce rezulta dupa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru trim. 4/2021 declaratia 100 cu impozitul pe ... stela chelner stela chelner Buna ziua, pentru trim. 4/2021 declaratia 100 cu impozitul pe micro urmeaza sa fie depusa in iunie 2022? Acelasi termen are si plata? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Impozit profit trim iv 2009 cccristina cccristina DECEMBRIE 2008 PEIDERE DE 42492 TRIM I - PIERDERE FISCALA TRIM II- IMPOZIT 81196 SI PLATIT 81196 TRIM III - PIERDERE(-48664) - PLATIT IMPOZIT MINIM ... (vezi toată discuția)