Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plata Obligatiilor pentru societatile care nu si-au ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plata Obligatiilor pentru societatile care nu si-au întrerupt activitatea

Doresc sa stiu daca plata impozitului pe profit 16% datorat pe 2019 a fost si este obligatoriu la plata in 25 Martie 2020. Aceiasi intrebare si pentru contributiile la salarii datorate pentru luna Februarie 2020.
Multumesc!
Termenul de plată pentru impozitul pe profit s-a amânat pe 27 aprilie iar cine îl respectă are bonificație de 10%. Modificarea e cuprinsă într-o OUG care urmează să fie publicată în Monitorul Oficial:
www.avocatnet.ro/articol_542...

Referitor la contribuții nu știu să se fi amânat plata lor și nici nu cred că se va întâmpla asta.
Nici nu ar fi legal, în opinia mea, să le rețineți dar să nu le virați. Inclusiv pentru șomajul tehnic se vor reține și vira contribuțiile.

multumesc! pare logic!
OUG33/2020 precizeaza impozitul pe profit/venit aferent trim I 2020, deci nu reese ca intra si cel aferent an 2019, care avut scadenta in 25.03.2020