Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociat din S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociat din S.R.L.

am si eu o problema ,am un srl cu doi asociati ,eu am 30% respectiv 70%,in calitate de administratori amandoi.vreau sa ies din firma si celalalt asociat nu vrea sa vina sa pot sa ies.cum pot sa fac sa ies fara acceptul lui,in cazul in care el are 70% din firma.firma este fara activitate,are datorie la fisc impozitul forfetar.multumesc!
E o problema foarte spinoasa, daca-mi permiteti sa o numesc asa! Am avut si eu o astfel de experienta si va pot spune ca este pe cat de stresant, pe atat de greu de solutionat! Depinde foarte mult de ce prevede Actul Constitutiv in privinta AGA si a deciziilor de aceasta natura. In final, se poate sa ajungeti la tribunal, daca nu exista intelegere din partea asociatului. Oricum, subiectul este de mare interes, si poate mai obtinem si alte pareri in aceasta directie. Cine stie, un avocat, sau poate chiar un judecator... Succes!
Eu am o situatie si mai "tare".
SRL-ul are 2 asociati care sunt si fondatori, fiecare cu cate 50% si ambii sunt si administratori cu puteri depline si separate.
Unul dintre ei vrea sa iasa din firma. In Actul constitutiv se prevede un drept de preemtiune din partea celuilalt fondator . Daca nu accepta oferta de cesiune, asociatul care vrea sa iasa poate sa cesioneze unui tert.
Beleaua este ca cesiunea se face cu aprobarea AGA, ori ei sunt 50% la 50%.
Cum or sa ia o decizie?
Ar ramane doar solutia iesirii din firma pe cale judecatoreasca.