Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinere indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinere indemnizatie somaj

Începând cu 1 Dec 2009 mi-am pierdut locul de muncă . Pentru obținerea ajutorului de șomaj mi se solicită , printre altele , o adeverință de la finanțe că nu am altă sursă de venit . Până în 2006 am funcționat ca PFA , perioadă din care am rămas cu 800 RON majorări pentru întârziere la plata TVA . Finanțele refuză eliberarea respectivei adeverințe , condiționînd-o cu plata acelei sume . Întrebarea este dacă e legal să-mi refuze eliberarea adeverintei din acest motiv . Repet , PFA a fost desfiintat in 2006 si nu am alte activitati . Va multumesc .
Cred ca e vorba de un functionar de la finante,incercati la seful acestuia si sa va arate cadrul legal in baza caruia refuza eliberarea documentului.
Vă mulțumesc , deci pare o încercare semilegală de a-mi forța mâna , fără un temei legal?