avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Proprire cont bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Proprire cont bancar

Buna ziua,

Sotia are doua rate neplatite, acestea au fost executate silit si acuma are proprire pe contul bancar de la doi executori.

Odata ce s-a angajat, angajatorul plateste lunar catre ambii executori o suma.

Un executor i-a scos proprirea de pe cont, celalalt nu (desi suma este virata lunar).

Azi i-a fost transferata o suma de bani de catre tatal ei, aceasta fiind ulterior oprita de banca.

Banca a mentionat ca nu poate debloca acei bani decat prin adeverinta de la executor sa nu propreasca acea suma.

Executorul refuza sa dea o astfel de adeverinta, acesta spune ca nu este treaba lui.

Este legal asa ceva? Poate fii fortat sa ofere acea deblocare de suma, sau chiar si cont daca lunar ii sunt transferati bani?

Va multumesc,
O seara frumoasa
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:15, 31 Martie 2020
Poprirea integrală a sumei de bani trimisă de tatăl ei este legală. Alte sume de bani cu excepția salariului și a pensiei, se popresc în procent de 100%.

Nu poate fi obligat să ridice poprirea de pe contul bancar, dacă nu vrea.
Salariul nu-l poate popriri de doua ori, și la angajator, și la banca. Diferența de salariu o poate ridica de la casieria băncii.

De ce nu ia trimis banii prin Poșta Română`? De ce ia virat în contul bancar, dacă știa că este poprit`?
Ultima modificare: Marți, 31 Martie 2020
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire salariu janny_dinu janny_dinu Am o poprire pe salariu in urma unui imprumut facut si nereturnat. Trebuia sa mi se faca poprire pe 1/3 din salariu, dar in urma instiintarii , mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,am o poprire de la un ifn facuta de 1 executor judecătoresc.poprirea ... Chiva53 Chiva53 Bună ziua,am o poprire de la un ifn facuta de 1 executor judecătoresc.Poprirea este făcută și la banca și la angajator.Acum 2 zile trebuia sa iau ... (vezi toată discuția)
Dificultati la ridicarea popririi selected selected Buna ziua. Am o problema cu bancile :D . Am poprire pe contul curent pentru un titlu executoriu. Angajatorul a primit si el titlul executoriu si mi-a retinut, ... (vezi toată discuția)