Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Izolare
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Izolare

Buna ziua. La cate zile de izolare am voie in contextul in care sotul meu este izolat intre doua curse la domiciliu, iar eu sunt izolata cu el.
Potrivit Ordonantei Militare nr.4, angajatorul sau autoritatile locale au obligatia sa-i puna sotului dvs la dispozitie o locuinta in care sa stea izolat pentru a nu pune in pericol sanatatea familiei sale sau a locului de munca.
Va redau mai jos dispozitia legala care se aplica incepand de azi:

Art.4 - (1) La intrarea în țară, pentru protejarea propriilor familii, conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2,4 tone optează pentru carantinare/izolare, dar nu mai mult de 14 zile, în perioada dintre curse, pentru una dintre următoarele modalități de protecție împotriva răspândirii COVID-19:

a) carantinarea în spații puse la dispoziție de către angajator;
b) izolarea la domiciliu împreună cu toate persoanele cu care locuiesc/se „gospodăresc, sau singuri, în alt spațiu locativ disponibil;
c) carantinarea la cerere, în spațiile puse la dispoziție de autoritățile administrației publice, cu suportarea cheltuielilor aferente carantinării.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Da, am inteles. Dar poate alege si varianta de izolare la domiciliu. Angajatorul ii poate pune la dispozitie de saptamana viitoare locuinta, iar el ajunge maine din cursa, deci automat o sa fim amandoi la domiciliu. Doar ca nu stiu ce perioada pot sta eu in izolare, dat fiind faptul ca el e izolat doar intre doua curse, si merge a 2a sau a 3a zi iar in cursa.

Avocat Neagu Elena a scris:

Potrivit Ordonantei Militare nr.4, angajatorul sau autoritatile locale au obligatia sa-i puna sotului dvs la dispozitie o locuinta in care sa stea izolat pentru a nu pune in pericol sanatatea familiei sale sau a locului de munca.
Va redau mai jos dispozitia legala care se aplica incepand de azi:

Art.4 - (1) La intrarea în țară, pentru protejarea propriilor familii, conducătorii autovehiculelor de transport marfă cu capacitatea maximă autorizată mai mare de 2,4 tone optează pentru carantinare/izolare, dar nu mai mult de 14 zile, în perioada dintre curse, pentru una dintre următoarele modalități de protecție împotriva răspândirii COVID-19:

a) carantinarea în spații puse la dispoziție de către angajator;
b) izolarea la domiciliu împreună cu toate persoanele cu care locuiesc/se „gospodăresc, sau singuri, în alt spațiu locativ disponibil;
c) carantinarea la cerere, în spațiile puse la dispoziție de autoritățile administrației publice, cu suportarea cheltuielilor aferente carantinării.