Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenințare si distrugere de bunuri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenințare si distrugere de bunuri

Buna ziua! O vecina cu care eram in conflict de ceva mai mult timp din cauza unor discuții contradictorii,a pus stăpânire pe boxa comuna a blocului,ea considerându se unica proprietara,fiind la parter.
Aceasta vecina mi a aruncat toate bunurile depozitate acolo pe fereastra,distrugandu le,în ploaie.
După toate astea ,cand s a întâlnit cu mine si a luat bărbatul de mana si au facut o scenă. Ea m a amenințat că ma calcă pe mine si mama mea în picioare,ca este doar boxa ei si ea face legea. A sărit la bătaie si sotul ei o ținea sa nu se ajungă la loviri. Un vecin a văzut dar a plecat si nu va depune mărturie de buna voie.
Ce este de facut? Președintele de la asociatie nu a fost prezent la locul faptei si insistă să apelăm la poliție.
Doresc sa o reclama prin email către sectia de care apartin.
În ce articol se încadrează infracțiunea? La distrugere? Tulburarea liniștii publice? Amenintare si tentativa de lovire sau lovire si alte violente? Specific ca aceasta "doamna" m a imbrancit si m a scuipat(tipic unei tiganci). Ni s au adus si injurii mie si mamei mele,apucand sa înregistrez o parte din cearta.
DanCristian199, utilizator
Dumnavoastră faceți plângere la poliție, descrieți faptele așa cum s-au petrecut, indicați persoana care a fost de față (vecinul, care a plecat de la fața locului). Este în sarcina organului de cercetare penală să stabilească încadrarea faptelor descrise, în baza probelor administrate, într-una sau mai multe din infracțiunile prevăzute de codul penal. Plângerea trebuie să o depuneți la secția de poliție în original, semnată, sau prin poștă. O puteți trimite pe e-mail, dar semnată (copie scanată), dar apoi va trebui să o depuneți în original. Puteți să faceți și o sesizare verbală, telefonică, dar asta la momentul la care se petrece fapta ori imediat săvârșirii sale.

jurist2020 a scris:

Dumnavoastră faceți plângere la poliție, descrieți faptele așa cum s-au petrecut, indicați persoana care a fost de față (vecinul, care a plecat de la fața locului). Este în sarcina organului de cercetare penală să stabilească încadrarea faptelor descrise, în baza probelor administrate, într-una sau mai multe din infracțiunile prevăzute de codul penal. Plângerea trebuie să o depuneți la secția de poliție în original, semnată, sau prin poștă. O puteți trimite pe e-mail, dar semnată (copie scanată), dar apoi va trebui să o depuneți în original. Puteți să faceți și o sesizare verbală, telefonică, dar asta la momentul la care se petrece fapta ori imediat săvârșirii sale.

Nu pot semna electronic nimic si nu am imprimanta sa o redactez pe pc.

Eu am sunat imediat la 112 si au venit oamenii legii,dar nu au luat probe(sa fotografieze distrugerile) si ei in loc sa i amendeze ,au încercat să ne împace ,sa ajungem la mediere,de parcă una dintre părți ar fi dorit asta(nici noi nici ei nu am pus problema de impacare)
Dacă voiam mediere,mergeam la.mediator nu apelăm la poliție!

Nu m au lăsat să ies din casă sa depun plângere la secție iar la posta nu se poate. Am trimis o prin email cum am aflat ca se procedează acum.
Multumesc de raspuns!
DanCristian199, utilizator
Ați făcut bine că ați trimis pe e-mail, după ce trece perioada aceasta vă adresați cu o plângere scrisă la Poliție, în care precizați aceste detalii. Faptul că polițiștii au încercat să vă împace e normal, același lucru îl încearcă și judecătorul într-o primă fază. Plângerea nu o semnați electronic, ci olograf, și o scanați, apoi o trimiteți pe e-mail. Dacă nu aveți aceste mijloace o puteți trimite nesemnată pe e-mail (dacă nu aveți PC atunci o scrieți de mână și o trimiteți, când se va putea la Poliție ori la Parchet), iar apoi să mergeți la Poliție pentru a vedea sub ce număr a fost înregistrată. Dacă considerați că Poliția nu-și va face datoria pe viitor (după ce starea de urgență va fi ridicată), vă puteți adresa cu o plângere la Parchetul de pe lângă Judecătoria din circumscrispția locației unde s-a petrecut fapta (domiciliul dumneavoastră).