avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Fara activitate din cauza covid
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Fara activitate din cauza covid

Un srl fara angajati, cu activitate de închiriere aparatura audio pentru evenimente este ajutat de stat avand in vedere ca nu mai sunt permise evenimntele, deci firma nu mai are venit?
Cel mai recent răspuns: Camish , utilizator 22:59, 7 Aprilie 2020
Da, exista un gen de masuri de ajutor si pentru firma, nu doar pentru salariati.

Exemplu:
OUG 29/2020, Articolul X
(1) Pe durata stării de urgență, întreprinderile mici și mijlocii, astfel cum sunt definite de Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, care și-au întrerupt activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente, potrivit legii, pe perioada stării de urgență decretate și care dețin certificatul de situație de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, beneficiază de amânarea la plată pentru serviciile de utilități - electricitate, gaze naturale, apă, servicii telefonice și de internet, precum și de amânarea la plată a chiriei pentru imobilul cu destinație de sediu social și de sedii secundare.

V-am dat un exemplu, dar mai sunt si alte facilitati/ajutoare, etc.
Dar ajutor financiar?
Dar ajutor financiar?

trandafir2 a scris:

Da, exista un gen de masuri de ajutor si pentru firma, nu doar pentru salariati.

Exemplu:
OUG 29/2020, Articolul X
(1) Pe durata stării de urgență, întreprinderile mici și mijlocii, astfel cum sunt definite de Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, care și-au întrerupt activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente, potrivit legii, pe perioada stării de urgență decretate și care dețin certificatul de situație de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, beneficiază de amânarea la plată pentru serviciile de utilități - electricitate, gaze naturale, apă, servicii telefonice și de internet, precum și de amânarea la plată a chiriei pentru imobilul cu destinație de sediu social și de sedii secundare.

V-am dat un exemplu, dar mai sunt si alte facilitati/ajutoare, etc.

Pai ce v-am spus este financiar, nu de alta natura.
Mai clar, ma refeream la bani domnule Trandafir,bani in cont, ca sa putem supravietui pe toata perioada aceasta. Informatia dumneavoastra se refera la amanarea platilor, iar pe mine asta nu ma ajuta cu nimic.Multumesc!

trandafir2 a scris:

Pai ce v-am spus este financiar, nu de alta natura.

Ultima modificare: Luni, 6 Aprilie 2020
Camish, utilizator

Alte discuții în legătură

Certificat situații de urgenta raulserj raulserj Certificatul de situatie de urgenta mai e necesar pentru amanare plati furnizori (vezi toată discuția)
Mai plătim chiria? KLM4 KLM4 In situatia in care ne aflam,stare de urgență, daca stam cu chirie, mai plătim chiria la proprietar? Ce prevede legea aici? Multumesc. (vezi toată discuția)
Suspendare plata chirie amaliaschintee amaliaschintee Avand in vedere ca am o societate cu activitate suspendata in aceasta perioada (salon de frumusete), ce pot face sa imi suspend legal plata chiriei in aceasta ... (vezi toată discuția)