Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Fara activitate din cauza covid
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Fara activitate din cauza covid

Un srl fara angajati, cu activitate de închiriere aparatura audio pentru evenimente este ajutat de stat avand in vedere ca nu mai sunt permise evenimntele, deci firma nu mai are venit?
Da, exista un gen de masuri de ajutor si pentru firma, nu doar pentru salariati.

Exemplu:
OUG 29/2020, Articolul X
(1) Pe durata stării de urgență, întreprinderile mici și mijlocii, astfel cum sunt definite de Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, care și-au întrerupt activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente, potrivit legii, pe perioada stării de urgență decretate și care dețin certificatul de situație de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, beneficiază de amânarea la plată pentru serviciile de utilități - electricitate, gaze naturale, apă, servicii telefonice și de internet, precum și de amânarea la plată a chiriei pentru imobilul cu destinație de sediu social și de sedii secundare.

V-am dat un exemplu, dar mai sunt si alte facilitati/ajutoare, etc.
Dar ajutor financiar?

trandafir2 a scris:

Da, exista un gen de masuri de ajutor si pentru firma, nu doar pentru salariati.

Exemplu:
OUG 29/2020, Articolul X
(1) Pe durata stării de urgență, întreprinderile mici și mijlocii, astfel cum sunt definite de Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, care și-au întrerupt activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente, potrivit legii, pe perioada stării de urgență decretate și care dețin certificatul de situație de urgență emis de Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri, beneficiază de amânarea la plată pentru serviciile de utilități - electricitate, gaze naturale, apă, servicii telefonice și de internet, precum și de amânarea la plată a chiriei pentru imobilul cu destinație de sediu social și de sedii secundare.

V-am dat un exemplu, dar mai sunt si alte facilitati/ajutoare, etc.

Pai ce v-am spus este financiar, nu de alta natura.
Mai clar, ma refeream la bani domnule Trandafir,bani in cont, ca sa putem supravietui pe toata perioada aceasta. Informatia dumneavoastra se refera la amanarea platilor, iar pe mine asta nu ma ajuta cu nimic.Multumesc!

trandafir2 a scris:

Pai ce v-am spus este financiar, nu de alta natura.

Camish, utilizator