Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Fara activitate din cauza covid
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Fara activitate din cauza covid

Un srl fara angajati, cu activitate de închiriere aparatura audio pentru evenimente este ajutat de stat avand in vedere ca nu mai sunt permise evenimntele, deci firma nu mai are venit?
Ok, multumesc pentru efort! O zi buna!

Camish a scris:

Mai clar, ma refeream la bani domnule Trandafir,bani in cont, ca sa putem supravietui pe toata perioada aceasta. Informatia dumneavoastra se refera la amanarea platilor, iar pe mine asta nu ma ajuta cu nimic.Multumesc!

trandafir2 a scris:

Pai ce v-am spus este financiar, nu de alta natura.

Ca sa primiti indemnizatie pentru somaj tehnic trebuie sa fiti salariat sau alt profesionist, astfel cum sunt reglementați de Codul civil. O firma fara salariati nu are cum sa primeasca indemnizatii pentru salariati, pentru ca nu are salariati. Firma poate sa primeasca doar ce v-am scris mai sus, amanari la plată pentru serviciile de utilități. Pentru ajutoare sociale ca persoane fizice, daca va incadrati in conditii, va adresati primariei, ca si pana acum. Exista primarii, care acorda ajutoare, in baza unor hotarari locale, dupa caz. Insa parerea mea esta ca nu trebuie sa va puneti sperante prea mai in asta. Bafta!
Multumesc mult!