Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de incredere sau ce?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de incredere sau ce?

Buna seara.
Am si eu o mica problema. Problema mea este legata de un prieten bun. Culmea culmilor e si avocat pe deasupra... :((
Zilele trecute m-a sunat, era in Sibiu. Terminase un proces si astepta pe card niste bani, salariul probabil. Nu i-a intrat, a sunat pe la unul, la altul si a ajuns si la mine. Dupa cum spuneam m-a sunat si m-a rugat sa ii pun pe card niste bani (400RON) cu mentiunea ca a doua zi mi-i returneaza. Am stat putin pe ganduri dar am zis ca e la ananghie si sa il ajut. Ok, i-am zis ca il ajut, mi-a trimis printr-un sms datele lui, nume, cod de card si cnp. Am mers la BCR am depus banii (am pastrat chitanta de depunere) si am asteptat sa ma sune a doua zi. M-a sunat pe la pranz si mi-a cerut un cont de banca ceva sa imi depuna banii. I-am dat nr. de telefon al sotiei sa o sune, ptr ca ea lucreaza la banca si doar ea i-l putea da. A sunat-o a vorbit cu ea si a ramas ca ii depune banii in ziua respectiva cand a vorbit cu ea.
Au trecut 4 zile si banii tot nu au intrat in cont. Am incercat sa il sun pe numarul de pe care m-a sunat, il are inchis sau nu are semnal (imi intra doar reteaua). Sotia l-a sunat a doua zi dupa ce a a vorbit cu el si nu i-a raspuns dupa care a inceput sa intre reteaua. Pentru mine e clar ca a vrut sa imi traga teapa. Sincer sa fiu nu il inteleg cu ce i-am gresit, de ce a recurs la magaria asta, mai ales ca e avocat aici in Bucuresti.
As dori sa stiu ce pot face din punct de vedere legal. Vreau sa imi recuperez banii neaparat.
Va multumesc.
persoana e chiar avocat ???
si dvs sunteti si prieten BUN ???
faceti o sesizare la Baroul Bucuresti
bossman a scris:

faceti o sesizare la Baroul Bucuresti

Pentru ce sa se faca sesizare la Barou?
Avand dovada ca i-ati trimis acei bani, il puteti actiona in judecata...este singurul mod de a va recupera banii daca nu va sunt dati de buna voie.
Sustin parerea d-nei avocat Ciobanu,dar cred ca daca in doua-trei zile nu primiti raspuns ar trebui sa formulati plangere penala pentru abuz de incredere,in sensul in care puteti dovedi intelegerea de imprumut avuta cu acesta telefonic.
2007_rozi a scris:

bossman a scris:

faceti o sesizare la Baroul Bucuresti

Pentru ce sa se faca sesizare la Barou?
Avand dovada ca i-ati trimis acei bani, il puteti actiona in judecata...este singurul mod de a va recupera banii daca nu va sunt dati de buna voie.

Eu sunt de parere cu Rozi.
Trebuie dovedit ca a primit banii.
Fapta nu constituie infractiunea de abuz de incredere.

avocat Claudiu Lascoschi
e cel mai ieftin, cel mai rapid si eficient cu sesizarea la barou