Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Garantie chirie
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Garantie chirie

Buna ziua. Ma pot folosi de garantia data pentru a plati din ea o chirie? Nu stiu daca e ok, dar mai bine decat sa o aman prin ordonanta de urgenta, proprietarul nu e de acord cu nici o varianta, trebuie sa i aduc argumente legale..
Nu va puteti folosi de garantie in acest fel fara acordul proprietarului. Ca sa puteti face asta trebuie sa incheiati un act aditional la contractul de inchiriere impreuna cu proprietarul.
Amanarea "prin ordonanta de urgenta" la care va referiti este de fapt un proietc de lege adoptat de senat care urmeaza a fi supus votului in parlament astazi. Presupunand ca va fi adoptat si de parlament, acesta trebuie sa fie apoi promulgat de presedinte si abia apoi publicat in Monitorul Oficial ca sa se aplice. Chiar si asa, proiectul prevede ca "operatorii economici, profesionişti şi autorităţile publice şi entităţile juridice de drept privat a căror activitate a fost întreruptă sau restrânsă prin aplicarea unor acte ale autorităţilor publice în perioada de aplicare a stării de urgenţă sunt scutiţi de la plata chiriei pentru folosinţa imobilelor înregistrate ca sedii sau puncte de lucru." deci cel mai probabil nu vi se aplica.