Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiderea holului comun celor 2 apartamente, in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiderea holului comun celor 2 apartamente, in deplin acord de catre mine ca proprietar si proprietarul apartamentului vecin

Ce pasi trebuie urmati pentru a inchide acel hol comun cu o usa pe care s-o folosim atat eu cat si vecinul din fata?...avand in vedere ca nici-un alt vecin de bloc n-are vre-o folosinta in afara de noi( eu si vecinu')
Aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. In functie de proiect, daca sunt afectate sau nu structuri de rezistenta, este nevoie de autorizatie de ctie. de la primarie. Pentru obtinere autorizatie este necesar avizul asociatiei de proprietari/ al proprietarilor.
Desi spatiul este folosit doar de cei doi proprietari, acesta face parte din proprietatea comuna si trebuie sa aveti acordul tuturor.
Va multumesc mult!!!!...aveti idee si ce tip de firma autorízata ? firma de proiectare , arhitectura?...multumesc inca o data!
Pentru completa si corecta dv informare studiati disp L nr 196/2018 care prevede concret procedura de parcurs pentru schimbarea destinatiei partii comune de condominiu
Sunt obligatorii acordul tuturor vecinilor ,al asociatiei de proprietari exprimat prin hotararea adunarii generale si alte formalitati proiect tehnic,autorizatie constructie cetificat de urbanism,modificat cadastru la cele 2 apartamente
Multumesc mult!!!!
gi-jane2, moderator