Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat ! Buna ziua ! Ma puteti ajuta va rog cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat ! Buna ziua ! Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns exact ? Primesc diferite răspunsuri și nu stiu exact cum sta treaba. Cand il pot recupera sau susține examen pentru permis ? Va multumesc mult

Complet: P1*-CAMERA PRELIMINARA+FOND-AMANARI
Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. 1 Cp cu aplic. art. 396 alin. 1 şi 10 Cpp raportat la art. 374 alin.4 şi art. 375 alin. 1 şi 2 Cpp, condamnă pe inculpatul AAA, la pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. În baza art. 67 alin. 1 raportat la art. 66 alin. 1 lit. i Cp, interzice inculpatului AAA cu titlu de pedeapsă complementară exercitarea dreptului de a conduce pe drumurile publice autovehiculele prev. de art. 6 pct. 6 din OUG nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice pe o perioadă de 2 ani. În baza art. 65 alin. 1 raportat la art. 66 alin. 1 lit. i Cp interzice inculpatului AAA cu titlu de pedeapsă accesorie exercitarea dreptului de a conduce pe drumurile publice autovehiculele prev. de art. 6 pct. 6 din OUG nr. 195 din 12 decembrie 2002 privind circulaţia pe drumurile publice. În baza art. 91 Cp suspendă executarea pedepsei de 1 an şi 3 luni închisoare sub supraveghere pe durata unui termen de încercare de 3 ani, de la data rămânerii definitive a prezentei, conform art. 92 Cp. În baza art. 91Cp suspendă executarea pedepsei accesorii a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. i Cp pe perioada termenului de supraveghere. În baza art. 68 alin. 1 lit. b Cp pedeapsa complementară aplicată inculpatului se execută de la data rămânerii definitive a prezentei senţinţe. În baza art. 93 alin. 1 Cp obligă inculpatul AAA, pe durata termenului de supraveghere, la respectarea următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. art. 93 alin 2. Cp impune inculpatului AAA să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 Cp cu aplic. art. 404 alin. 2 Cpp obligă inculpatul ca, pe parcursul termenului de supraveghere, să presteze 120 de zile de muncă neremunerată în folosul comunităţii. Pune în vedere inculpatului AAA dispoziţiile art. 96 alin. 1 şi alin. 4 Cp referitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere în situaţia în care, cu rea credinţă, nu respectă măsurile de supraveghere ori nu execută obligaţiile impuse precum şi în situaţia săvârşirii unei noi infracţiuni intenţionate în interiorul termenului de supraveghere. Constată că, infracţiunea pentru care a fost condamnat inculpatul AAA nu comportă latură civilă. În baza art. 274 alin. 1 Cpp obligă inculpatul la plata sumei de 630 lei reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat (330 lei în cursul urmăririi penale şi 300 lei în fază de judecată). Cu drept de apel în 10 zile de la comunicarea
...URMEAZA DECIZIA CURTII DE APEL :
Tip solutie: Reducerea pedepsei
Solutia pe scurt: În temeiul art.421 pct.2 lit.a din Codul de procedură penală, admite apelul declarat de inculpatul AAA împotriva sentinţei penale nr. X din 27 noiembrie 2019 a Judecătoriei, pronunţată în dosarul penal nr.XXX/XXX/2019, pe care o desfiinţează sub aspectul individualizării judiciare a pedepsei şi a duratei termenului de supraveghere. Rejudecând în aceste limite, reduce la 10 luni închisoare pedeapsa aplicată inculpatului AAA pentru comiterea infracţiunii prevăzute de art.336 alin.1 Cod penal, cu aplicarea art.396 alin.10 Cod procedură penală. Reduce la 2 ani durata termenului de supraveghere stabilit conform art.92 Cod penal. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale apelate. În baza art.275 alin.3 Cod procedură penală, cheltuielile judiciare în apel rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 1 aprilie 2020.
Cotin1994, utilizator
Ai fost prezent la judecata?
Gabriela Pintea, Consilier juridic