avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Nunta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Nunta

Buna ziua!
Aveam programata nunta pe 9 mai, dar din cauza restricțiilor cu virusul nu o vom putea face. Din punct de vedere legal furnizorii sunt obligați să ne restituie avansul? Este vreo lege în acest sens? Mulțumesc!
Citiți fiecare contract pe care l-ați semnat cu furnizorii.
Dacă nunta a fost reprogramată pentru o altă dată, restituirea avansului ar fi nejustificată.
Daca aveti contract, în speta dvs, arvuna trebuie restituita in lumina art. 1546 Cod Civil!
Incepeti cu o somatie, iar daca nu produce efecte, veti fi nevoit sa intentati o actiune in pretentii.
Stimata doamna,

Daca nunta poate fi reprogramata, in sensul ca s-ar prevedea un nou termen contractual, pentru executarea obligatiei, avansul nu se restituie.

Va sugerez sa procedati la negocierea contractului, in sensul de a stabili un nou termen, pentru evenimentul programat.

Puteti notifica societatea, prin avocat.

Avansul va poate fi restituit, daca solutiile sus expuse nu au fost unele aplicabile.

O zi frumoasa,

av.Stoica Ioana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare vacanță din cauza pandemiei Dan Y El Dan Y El Din cauza limitelor impuse prin starea de urgență națională referitoare la prevenirea răspândirii noului tip de coronavirus SARS-CoV-2 transpuse în ... (vezi toată discuția)
Nunta 2020, stare de urgenta MariaMaria15 MariaMaria15 Buna ziua! In luna mai aveam programata nunta intr-o locatie din oras. Am incheiat un contract de prestari servicii, data la care am achitat suma de 1500 de ... (vezi toată discuția)
Restituire avans restaurant stef a stef a Buna ziua, Fiul meu trebuia sa aiba banchetul la sfarsitul lunii mai, insa acesta nu se va mai tine, evident din cauza pandemiei. Pentru restaurant se ... (vezi toată discuția)