avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sanctiune privind publicarea datelor personale.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sanctiune privind publicarea datelor personale.

Pot cere daune morale, daca un operator a fost sancționat cu AVERTISMENT de catre Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal deoarece mi-au fost publicate datele personale fara acordul meu?
Cel mai recent răspuns: cornycorny , utilizator 23:16, 7 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti solicita despagubiri, de principiu, insa trebuie evaluat prejudiciul.

Furnizarea numelui si a prenumelui a fost realizata in mod abuziv,divulgarea acestor date este una ilegala, in esenta, a avut loc un acces neautorizat la datele ce prezinta caracater personal.

Divulgarea numelui si a prenumelui reprezinta o incalcare a drepturilor la viață privată și la protecția datelor cu caracter personal, garantate de art. 7 și art. 8 din Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene și de art. 16 din Tratatul privind Funcționarea Uniunii Europene.Regulamentul General privind Protecţia Datelor instituie, prin art. 24, principiul responsabilității operatorului, potrivit căruia: ”Ținând seama de natura, domeniul de aplicare, contextul şi scopurile prelucrării, precum şi de riscurile cu grade diferite de probabilitate şi gravitate pentru drepturile şi libertăţile persoanelor fizice, operatorul pune în aplicare măsuri tehnice şi organizatorice adecvate pentru a garanta şi a fi în măsură să demonstreze că prelucrarea se efectuează în conformitate cu prezentul regulament. Respectivele măsuri se revizuiesc şi se actualizează dacă este necesar.
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Trebuie sa dovediti ca s-a produs un prejudiciu,nu inseamna ca daca instituția a fost sancționată prejudiciul dvs este neîndoielnic.Din punctul meu de vedere sumele ce se pot obtine sunt minime,c-am aceeași opinie o au și instanțele .Speta este interesantă dar in afara aspectului teoretic trebuie să rezulte și un aspect practic.
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Pe langa datele personale, au fost publicate si doua sanctiuni disciplinare care se afla la dosar. Una este radiata din anul 2008, iar alta aplicata si anulata in anul 2016.
Au fost publicate pe intranet-ul institutiei respective si discutate si in sedinta de lucru, unde au participat mai multe persoane.
Va mulțumesc mult!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Puteti solicita despagubiri, de principiu, insa trebuie evaluat prejudiciul.

Furnizarea numelui si a prenumelui a fost realizata in mod abuziv,divulgarea acestor date este una ilegala, in esenta, a avut loc un acces neautorizat la datele ce prezinta caracater personal.

Divulgarea numelui si a prenumelui reprezinta o incalcare a drepturilor la viață privată și la protecția datelor cu caracter personal, garantate de art. 7 și art. 8 din Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene și de art. 16 din Tratatul privind Funcționarea Uniunii Europene.Regulamentul General privind Protecţia Datelor instituie, prin art. 24, principiul responsabilității operatorului, potrivit căruia: ”Ținând seama de natura, domeniul de aplicare, contextul şi scopurile prelucrării, precum şi de riscurile cu grade diferite de probabilitate şi gravitate pentru drepturile şi libertăţile persoanelor fizice, operatorul pune în aplicare măsuri tehnice şi organizatorice adecvate pentru a garanta şi a fi în măsură să demonstreze că prelucrarea se efectuează în conformitate cu prezentul regulament. Respectivele măsuri se revizuiesc şi se actualizează dacă este necesar.


Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
cornycorny, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea drepturilor pacientului ttnkmn ttnkmn Buna ziua! Sunt medic de familie si, ca urmare a unor controale operative desfasurate de sistemul de asigurari de sanatate, am fost chemat la Corpul de ... (vezi toată discuția)
Protectia datelor personale Ciubotariu_Marcel Ciubotariu_Marcel intamplator am participat la un seminar privind protectia datelor personale, la care un domn a mentionat faptul ca tabele privind calculul cheltuielilor comune ... (vezi toată discuția)
Publicare date cu caracter personal pe grup public de facebook ccttnn20 ccttnn20 Buna ziua Un prieten a facut un grup public pe Facebook si a postat numele nostru cu nota aferenta la fotbal dupa nivelul de performanta. In fapt a postat ... (vezi toată discuția)