Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... In cadrul unui UAT este incadrat in urma unui concurs ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

In cadrul unui UAT este incadrat in urma unui concurs pe un post de Functionar public, Inspector debutant o persoana care la momentul incadrarii avea 28 ani de vechime in munca in mediu privat, dintre care 12 ani pe studii superioare( Inspector RU, Direct

La incheerea unui an ca si inspector debutant poate solocita sa participe la concurs pentru un post de inspector asistent, principal sau superior?
Daca postul la care faceti referire exista si dumneavoastra indepliniti conditiile de angajare pe acel post puteti concura pentru ocuparea lui conform prevederilor din Statutul functionarului public. Daca va referiti la numirea ca functionar public definitiv, cititi articolul 11 din aceeasi Lege.
Postul de inspector superior a fost vacant sa dat concurs pentru acest post, dupa care persoana care la ocupat prin concurs a plecat prin transfer in cadrul altei institutii. Intrebarea mea era daca un inspector care a dat concurs pe un post de debutant desi indeplinea conditiile pentru un post de inspector superior (dar la acel moment UAT-ul nu avea in vedere ocuparea postului de inspector superior el fiind ocupat deja) poate la inplinirea unui an ca si inspector debutant sa participe la concurs de promovare direct pe postul de inspector superior si in ce conditii.
Nu poate sa participe ... Promovarea în grad profesional este modalitatea de dezvoltare a carierei prin ocuparea unei funcții publice de execuție de grad profesional imediat superior celui deținut de funcționarul public.

Promovarea în grad profesional se face prin concurs sau examen, organizat de către autoritățile și instituțiile publice, cu încadrarea în fondurile bugetare alocate, prin transformarea postului ocupat de funcționarul public ca urmare a promovării concursului sau examenului.