Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... import produse medicale
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

import produse medicale

Buna ziua,

Ce coduri CAEN ii trebuie unei firme pentru a importa dintr-o tara nonUE masti chirurgicale de unica folosinta, manusi de protectie de unica folosinta si spray antibacterian, nu intr-un magazin specializat ci doar prin internet. Sunt suficiente codurile 4791 si 4774?

Are nevoie si de aprobare/certificare de la Ministerul Sanatatii sa nu pentru ca sunt produse si nu echipamente medicale? Daca nu, ce alte avize/ceritficate trebuie?

Va multumesc,
alexandral31, utilizator