Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - Plata taxa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - Plata taxa

Detin un PFA, si am vazut pe net, un calculator care spunea suma care trebuie platita la sfarsitul anului si am vazut ca a fost calculata din salariul minim pe economie.

Deci intrebarea mea este:
-Pot plati cei 35% doar din cele 12 salarii minime pe economie - 2250x12 si nu din tot profitul? Iar din profit, sa platesc doar cei 10%?
Intradevar, 25% CAS si 10% CASS se platesc la 12 salarii minime, indiferent cat de mare este venitul realizat, iar 10% impozit la venitul realizat
Deci eu chiar daca am profitul de de 10 ori mai mare decat 27.000 lei (12 salarii minime pe economie, este doar un exemplu), pot sa aleg sa platesc CAS-ul si CASS-ul doar din cele 12 salarii minime, si nu din toata suma, nu?
alexandrum23, utilizator
Deci eu chiar daca am profitul de de 10 ori mai mare decat 27.000 lei (12 salarii minime pe economie, este doar un exemplu), pot sa aleg sa platesc CAS-ul si CASS-ul doar din cele 12 salarii minime, si nu din toata suma, nu?

Iulian Manea a scris:

Intradevar, 25% CAS si 10% CASS se platesc la 12 salarii minime, indiferent cat de mare este venitul realizat, iar 10% impozit la venitul realizat

Da. Daca se depaseste cu 1 leu sau cu 1.000.000 lei, legea obliga plata a 25%+10% tot la nivelul plafonului.
Iulian MANEA, Contabil