avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - Plata taxa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - Plata taxa

Detin un PFA, si am vazut pe net, un calculator care spunea suma care trebuie platita la sfarsitul anului si am vazut ca a fost calculata din salariul minim pe economie.

Deci intrebarea mea este:
-Pot plati cei 35% doar din cele 12 salarii minime pe economie - 2250x12 si nu din tot profitul? Iar din profit, sa platesc doar cei 10%?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:24, 7 Aprilie 2020
Intradevar, 25% CAS si 10% CASS se platesc la 12 salarii minime, indiferent cat de mare este venitul realizat, iar 10% impozit la venitul realizat
Deci eu chiar daca am profitul de de 10 ori mai mare decat 27.000 lei (12 salarii minime pe economie, este doar un exemplu), pot sa aleg sa platesc CAS-ul si CASS-ul doar din cele 12 salarii minime, si nu din toata suma, nu?
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
alexandrum23, utilizator
Deci eu chiar daca am profitul de de 10 ori mai mare decat 27.000 lei (12 salarii minime pe economie, este doar un exemplu), pot sa aleg sa platesc CAS-ul si CASS-ul doar din cele 12 salarii minime, si nu din toata suma, nu?

Iulian Manea a scris:

Intradevar, 25% CAS si 10% CASS se platesc la 12 salarii minime, indiferent cat de mare este venitul realizat, iar 10% impozit la venitul realizat

Da. Daca se depaseste cu 1 leu sau cu 1.000.000 lei, legea obliga plata a 25%+10% tot la nivelul plafonului.
Ultima modificare: Marți, 7 Aprilie 2020
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat platesc la stat cu un pfa elisa1 elisa1 Buna ziua, As dori sa stiu cat platesc la stat, daca am un PFA cu norma de venit si incasez anual o suma de 15000 lei, si, platesc si CAS si CASS? (vezi toată discuția)
Calcul impozit si contributii pensie si sanatate Anastasia gar Anastasia gar Buna ziua, sunt medic colaborator ( un fel de PFi) si sunt si salariata in spital de stat. Pt 2023 am un profit sub 12 salarii brute minime pe economie, dar am ... (vezi toată discuția)
Cas/cass declarație unica 2019 pobosa pobosa Bună, Am observat niște câmpuri noi în declarația unica pe 2019, mai exact la calculare CAS/CASS sunt câmpuri obligatorii și care nu accepta valori ... (vezi toată discuția)