Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 329/2009 referitor la reducerea cheltuielilor cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 329/2009 referitor la reducerea cheltuielilor cu personalul

buna ziua, ma numesc cristi s si lucrez in domeniul medical (asistent medical) as dori sa intreb daca este prevazut undeva in aceasta lege ca 15.5% sa fie opriti din salariul brut realizat si nu din salariul net fara sa afecteze restul de sporuri?
multumesc
Buna ziua !
Legea 329/ 2009, in art.10, al.(1), prevede reducerea cheltuielilor de personal (..indiferent de modul de finanţare, au obligaţia de a diminua cheltuielile de personal, în medie cu 15,5% lunar, prin aplicarea uneia dintre următoarele măsuri:... ), astfel incat este de inteles ca aceasta reducere vizeaza salariul brut. In alta ordine de idei, avand in vedere modul prin care se fac aceste reduceri,- citind in continuare lit. (a)- (d) din cadrul aceluiasi aliniat (1) al art. susmentionat - aplicand legile si principiile contabilitatii, este clar ca reducerea afecteaza salariul brut.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Sa inteleg ca in luna decembrie, existand si al 13-lea salariu, reducerea se aplica la salariu+sporuri+al 13-lea salariu? :O
vodax a scris:

buna ziua, ma numesc cristi s si lucrez in domeniul medical (asistent medical) as dori sa intreb daca este prevazut undeva in aceasta lege ca 15.5% sa fie opriti din salariul brut realizat si nu din salariul net fara sa afecteze restul de sporuri?
multumesc

Reducerea se aplica la salariul brut ... care cuprinde si sporurile , intrucat si aceastea fac parte din categoria cheşltuielilor de personal.
Sustin cele scrise de @zahariamariu, reducerea afecteaza salariul brut realizat.
Cred ca nu s-a subliniat suficient faptul ca reducerea cu media de 15,5% pe luna nu se face asupra salariului ci asupra tuturor cheltuielilor cu salariiile din luna respectiva (inclusiv premierea anuala reprezentand al 13-lea salariu cuprinsa de obicei in luna decembrie).