Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Daca nu se vor deschide restaurantele prea mult timp, ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Daca nu se vor deschide restaurantele prea mult timp, vor intra în faliment

După o vreme cred ca terasele ar trebui deschise.
Se.pot face zone izolate din geam între mese si oamenii pot servi la mese.
Ar trebui gandit deja acest scenariu.
Firmele de catering functioneaza.

Altfel, vor da faliment patronii de restaurante.

Conteaza foarte mult si cat va dura ceea ce este astăzi ca situație de risc.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Decizia guvernului de a nu deschide terasele imi pare oportuna deoarece iesea haos.
Dupa cum se vede treaba astazi, numarul de infectari fiind in scadere si vinderile fiind in urcare, asteptarea s-a dovedit utila.

Nici din punct de vedere economic nu ar fi fost benefic daca statul ar fi incasat niste bani dar ar fi platit de 3 ori mai mult pe o infectare a populatiei internata in spital.

Din pacate, cei din industria HORECA sunt grav afectati dar nu s-a putut altfel.

Si eu mi-as fi dorit sa se deschida terasele din Bucuresti.

Este adevarat ca in localitatile mici terasele ar fi putut fi deschise dar poate ca guvernul a apreciat bine riscul cresterii infectarii cu noul coronavirus daca s-ar fi deschis terasele.Ar mai fi iesit si scandal legislativ deoarece unii ,,binevoitori" ar fi adus critici de neconstitutionalitate pe motiv de discriminare... daca in unele localitati mici ar fi fost deschise terasele si in altele ar fi ramas obligativitatea de a fi inchise.
Cateodata, daca vrei sa faci ceva constitutional trebuie sa ii afectezi pe toti ca sa nu fie ceva neconstitutional...
Asa pare sa se prezinte situatia pentru a nu exista discriminare...

In opinia mea, nu ar fi existat discriminare dar nu se stie ce ar fi decis CCR...
In ultimul timp se plang instantele unele de altele...
De pilda, unii din judecatorii Curtii Constitutionale se plang de instanta de la Strasbourg ( CEDO) cum ca ar judeca superficial ( Cazul Kovesi Vs. Statul Roman).

Este foarte greu cu judecatiile si mereu se vor plange unii de judecati...pentru ca nu pot obtine toti din proces castig de cauza...( si opiniile pot fi si ele foarte variate...).
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Uitati ce se intampla in sudul Italiei.
O gramada de oameni au asaltat terasele si barurile.
Si in apa marii se inghesuie in mod oarecum inevitabil.

[ link extern ]

Asa ar fi fost si la noi.
Este mai bine sa mai asteptam un pic desi tot la.fel se va intampla...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat