Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Contract inchiriere sala nunti
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Contract inchiriere sala nunti

Buna ziua! Vin cu urmatoarea problema: pe data de 3 mai aveam incheiat contract pentru o nunta, datorita starii de urgenta am fost nevoit sa reprogramam. Acum ma astept la mai putini invitati iar data pe care mi-o propune restaurantul nu este cea agreata de mine, deci am decis sa caut alt restaurant care are disponibila o data agreata de mine. Acum primul restaurant refuza sa imi restituie avansul deoarece considera ca il mint si ma duc la alt restaurant( referitor la data, de ex 23 august)). Contractul prevede forta majora, cale amiabile si judecata. Forta majore este, cale amiabila nu se poate , deci ori accept data oferita de restaurant ori pierd avansul? In instanta pentru 2000 de lei nu stiu daca rezolv si se merita.
Buna ziua,

Trimiteti o notificare prin avocat prin care sa solicitati restituirea avansului. Intr-adevar suma este mica, insa partea care pierde litigiul va fi obligata la restituirea cheltuielilor de judecata efectuate de cealalta parte. In principiu, o notificare prin care se prezinta consecintele legale ale nerestituirii avansului si a culpei in care se afla restaurantul (putem sa o consideram a fi o culpa fiindca restaurantele sunt obligate de institutiile statului sa isi suspende temporar activitatea si astfel nu isi pot indeplini obligatiile contractuale), ar avea sanse de castig. Forta majora intr-adevar inlatura raspunderea partilor dar sunt multe nuantari in ceea ce priveste sumele deja achitate in baza serviciului care nu va putea fi momentan prestat ca urmare a intervenirii evenimentului de forta majora.

NU puteti fi obligat sa acceptati o data pe care nu ati agreat-o. In masura in care restaurantul nu va poate inchiria sala pentru data dorita de dumnevoastra puteti solicita restituirea avansului.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Stimata doamna,

Va sugerez sa notificati societatea, prin avocat, in sensul de a restitui avansul remis, cu mentiunea ca, in caz contrar, va adresati instantei de judecata, in vederea rezilierii contractului perfectat, cu obligatia corelativa de a restitui sumele de bani remise, solicitand , totodata, cheltuieli de judecata ocazionate de diferendul dedus judecatii.

Reprogramarea evenimentului apare ca fiind o solutie prejudiciabila pentru dumneavoastra.

Lecturati atent clauza referitoare la forta majora.

Poate veti identifica o solutie viabila prin alte negocieri.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat