Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Deplasare pentru munci agricole
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Deplasare pentru munci agricole

Bună ziua,
Am peste 65 ani. Pot să mă deplasez cu mașina in alt județ, la aprox. 300km, unde am in proprietate casă și terenuri agricole, pentru efectuarea muncitorilor agricole? E necesară rămânerea acolo intre 7 și 10 zile. Nu mai locuiește nimeni din familie acolo.
Cornel Vasile, Consilier juridic
În Ordonanța Militară nr.3 nu este prevăzut faptul că cetățenii trebuie să rămână la adresa de domiciliu, ci la o locație indicată de ei, cu respectarea prevederilor legale și a restricțiilor impuse.

De asemenea, actul normativ menționat mai sus nu impune o limită de distanță de deplasare.

Circulația persoanelor prevăzute la art. 2, în exteriorul locuinței/ gospodăriei, este permisă și în afara intervalului orar 11.00 – 13.00, dacă aceasta se face în interes profesional ori pentru realizarea de activități agricole.
Mai bine intrebati la DSP daca va puteti muta acolo o perioada, perioada starii de urgenta.
Chiar daca Ordonanta militara nu impune o anume distanta, cu cred ca o sa puteti parcurge distanta de 300 de km in fereastra de 2 ore cat aveti voie sa iesiti din casa.