Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociati in S. C.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociati in S. C.

Buna ziua, sut asociat cu sotia mea la o S. C. Cu procentaj 50-50%, si sotia este si administratorul firmei. Intrebarea este daca sotia are mai multe drepturi in firma ca si luare de decizii in cadrul firmei sau in alte clauze? Va rog sa ma ajutati juridic sa o pot lamuri. Ea crede deoarece ea a sponzorizat ca si persoana fizica deschiderea societatii, numai ea are drepturi, eu nu am nici un drept. Multumesc anticipat.
Lecskow, utilizator
De vreme ce sunteți asociați cu drepturi egale, răspunsul este clar, aveți drepturi egale.
Buna ziua.
Conducerea societatii este un aspect, administrarea, altul. Nicio decizie nu poate fi unilaterala, ci evaluata si conturata prin Hotararea AGA. Administratorul are atributii administrative. Reprezentarea şi administrarea societăţii comerciale se realizează de către administrator în limitele competenţei stabilite prin adunarea generală a asociaţilor în acord cu dispoziţiile Legii nr. 31/1990 - privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Multumesc pentru raspunsuri. Eu inteleg dar doamna nu :)
. Puteti fi mai explicit?
Lecskow, utilizator
Sunteti ambii asociati cu un numar egal de parti sociale. In concluzie, aveti drepturi egale in conducerea societatii.