Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Perioada amortizarii la leasingul financiar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Perioada amortizarii la leasingul financiar

In cazul unui contract de leasing financiar incheiat pentru o perioada de 5 ani pentru un autoturism, e posibil ca amortizarea fiscala a autoturismului sa se faca in 4 ani (perioada de amortizare a autoturismelor este 4-6 ani) ? Trebuie ca perioada amortizarii sa fie corelata cu perioada contractului de leasing?
george-neagu, moderator
Durata de utilizare se stabileste de conducerea firmei si nu este conditionata de durata contractului de leasing. iar amortizarea este cheltuiala deductibila pentru calculul impozitului pe profit daca se respectata catalogul.
Iulian MANEA, Contabil