Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Functia in asociatie este obligatoriu a fi aleasa in ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Functia in asociatie este obligatoriu a fi aleasa in Adunarea Generala?

Buna ziua. In cadrul unui ONG, de la infiintare, cei trei asociati parte din Comitetul Director au functiile de presedinte, vicepresedinte si secretar. De-a lungul activitatii asociatiei s-a remarcat unul dintre membri prin aportul deosebit la dezvoltarea asociatiei. Ca atare, membrii din Comitetul Director au decis sa recompenseze acest lucru prin oferirea functiei de vicepresedinte. Conform statutului asociatiei, accederea in Comitetul Director este conditionata de votul Adunarii Generale si de o anumita perioada de timp de apartanenta la asociatie, neindeplinita in momentul asta. Intrebarea mea este daca Comitetul Director poate decide printr-un proces verbal de sedinta desemnarea respectivului membru ca si vicepresedinte astfel incat sa fie o diferentiere intre membrii asociatiei, fara sa devina parte a Comitetului Director, sau trebuie neaparat decis acest lucru prin Adunare Generala. Va multumesc.
ttn.marius, utilizator
Daca statutul spune ca e compus COnsiliul Director din presedinte, vicepresedinte si secretar, e clar ca nu poti infiinta o functie numita tot "vicepresedinte" care sa nu faca parte din Consiliul Director, ca se creaza confuzie. Calitatea de membru CD o confera Adunarea Generala, prin urmare nu se pune problema ca CD sa decida asa ceva. Daca vor sa il recompenseze, sa faca sedinta AG sa modifice statutul pentru a mari componenta CD la 4 persoane, cu doua functii de vicepresedinte, si pe functia astfel creata si vacanta sa aleaga AG acea persoana ca vicepresedinte.... Desi e putin ciudat, pentru ca o functie nu e o recompensa, este un set de obligatii, de sarcini, pe care cineva si le asuma,,,
Multumesc. Doar ca am specificat clar ca nu se pune problema admiterii in CD, ci se doreste o diferentiere intre membri data de nivelul de implicare. Pana la momentul cand membrul respectiv poate fi eligibil pentru a fi propus in Adunarea Generala, VP-ul de acum poate deveni prim-vp, asta ca sa nu creeze acea confuzie pe care ati mentionat-o? Este daca vreti un fel de organigrama interna, daca poate exista asa ceva.

radumititean a scris:

Daca statutul spune ca e compus COnsiliul Director din presedinte, vicepresedinte si secretar, e clar ca nu poti infiinta o functie numita tot "vicepresedinte" care sa nu faca parte din Consiliul Director, ca se creaza confuzie. Calitatea de membru CD o confera Adunarea Generala, prin urmare nu se pune problema ca CD sa decida asa ceva. Daca vor sa il recompenseze, sa faca sedinta AG sa modifice statutul pentru a mari componenta CD la 4 persoane, cu doua functii de vicepresedinte, si pe functia astfel creata si vacanta sa aleaga AG acea persoana ca vicepresedinte.... Desi e putin ciudat, pentru ca o functie nu e o recompensa, este un set de obligatii, de sarcini, pe care cineva si le asuma,,,

ttn.marius, utilizator
Repet - termenul "presedinte", "vicepresedinte". "secretar general" si alte asemenea sunt specifice calitatii de membru al Consiliului Director, si nu ar trebui niciodata folosite pentru persoane care NU au fost alese memhru in CD. Chiar daca nu exista o intrdictie expresa in acest sens. De ce nu dati acelei persoane o functie care sa nu aiba o denumire care sa genereze asemenea confuzii si deci posibila inselare a tertilor? O puteti face de exemplu director de dezvoltare sau de comunciare sau orice,,, dar nu presedinte, vicepresedinte, secretar / secretar general sau derivate....