avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

buna ziua!
in data de 01.04.2020 am suspoendat un contract de munca in revisal , dar data a fost de 23.03.2020 ..
am depus in data de 01.04.2020 la somaj cerere pentru somaj tehnic cu sumele calculate pe perioada 23-31.03. 2020, dar nu am primit raspuns inca!
intrebarea mea: daca am facut in revisal suspendarea pe data de 01.04.2020....dar cu specificarea ca salariatul este in somaj tenic din 23.03.2020...va fi vreo problema?!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:25, 11 Aprilie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plata din bugetul asigurărilor pentru șomaj a indemnizațiilor prevăzute la art. XI alin. (1) din OUG 30/2020 se face în cel mult 15 zile de la depunerea documentelor.
dar faptul ca am inregistat in revisal pentru luna martie, suspendarea pe data de 01.04.2020 va fi o problema, ?! multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

Plata din bugetul asigurărilor pentru șomaj a indemnizațiilor prevăzute la art. XI alin. (1) din OUG 30/2020 se face în cel mult 15 zile de la depunerea documentelor.

Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2020
adi02ro, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Amenda este intre 5.000 lei si 8.000 lei.

In HG nr. 905 din 2017 avem:



ART. 3
(1) Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2) Angajatorii prevăzuţi la art. 1 completează registrul în ordinea angajării persoanelor, cu următoarele date, fără a avea caracter limitativ:

[...]

o) perioada, cauzele de suspendare şi data încetării suspendării contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;

[...]

ART. 4
(1) Transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă, cu datele prevăzute la art. 3 alin. (2), se face după cum urmează:

[...]

e) datele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. o) se transmit cel târziu în ziua anterioară datei suspendării/datei încetării suspendării, cu excepţia situaţiei absenţelor nemotivate când transmiterea în registru se face în termen de 3 zile lucrătoare de la data suspendării;

[...]

ART. 8
(1) Constituie contravenţie netransmiterea datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a) - i) cel târziu în ziua anterioară începerii activităţii de către fiecare persoană care urmează să
se afle într-un raport de muncă cu angajatorul în baza unui contract individual de muncă şi se sancţionează conform art. 260 alin. (1) lit. e^1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 8.000 lei
următoarele fapte:

[...]

d) netransmiterea datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. l) - p), în termenele prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. c) - f);

In prezent nu, dar dupa ridicarea starii de urgenta posibil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


adi02ro a scris:

dar faptul ca am inregistat in revisal pentru luna martie, suspendarea pe data de 01.04.2020 va fi o problema, ?! multumesc frumos!


In prezent nu, dar dupa ridicarea starii de urgenta posibil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic - suspendare cim in revisal office.hr office.hr Buna ziua! In situatia in care societatea trimite in somaj tehnic o parte din angajati potrivit art XI, alin 2, punct b, din OUG nr. 30/18.03 2020 ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic 100% din angajati therioni therioni Buna ziua. Conform OUG 32/2020 pot beneficia de somaj tehnic 100% din angajati. Intrebarea mea este: pot beneficia de somaj tehnic 100% din angajati incepand ... (vezi toată discuția)
Revisal bulzanv bulzanv AM SUSPENDAT CONTRACTELE CU DATA DE 16.03.2020 AM TRANSMIS REVISAL IN 27.03.2020 PRIMESC AMENDA DE LA ITM ? (vezi toată discuția)