avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Plecarea românilor la munca in Germania
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Plecarea românilor la munca in Germania

Eu salut si aplaud plecarea lor.la.munca în străinătate mai ales ca tot de acolo eu venit.
Bravo lor!
Oameni.muncitori.

Ii vor testa nemții când ajung acolo.

Facem economie de teste.
Am observat ca se plânge lumea politică din opoziție pentru sănătatea lor ca nu au fost testați mai înainte de a pleca.
Sunt mai în siguranță în Germania decat in Romania.

Nemții au potențial mai mare decât România...zic eu...
Sa.nu ne facem griji pentru ei...

Sa ne facem griji pentru noi si sa lăsăm la.o parte carcoteala fără substanta...
Sau...sunt unii care cred ca Romania este mai dezvoltată decat Germania si mi-a scapat mie...?
Cine stie...pot exista si oameni care sa creada asa ceva în lumea politică...
Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:03, 15 Aprilie 2020
Aia de-au plecat, peste o luna sau doua vin indarat (ca sunt sezonieri) si stau in carantina pe banii nostrii, 300 ron/noapte. O fi bine ?
Eu am incredere in germani cum am în mine.

Nu cred ca vor fi probleme.
Oamenii ăștia au plecat sa muncească si nu vor veni bolnavi inapoi.
Vor fi.tinuti izolați si vor scoate bani ceea ce ii va face sa se adapteze la disciplina germană.

Oamenii ăștia se vor întoarce sănătoși în România chiar daca au plecat infectati.
Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Românii au ajuns cu bine.

[ link extern ]

După părerea mea, când se vor întoarce vor fi neinfectati.
Doar sa nu se infecteze în avion la întoarcere.
Ar fi bine sa vina numai ei în acel avion.

Ar trebui ca statul.roman sa ceara statului german sa ii testeze pe români înainte de a se întoarce în România.Sper sa fi facut un astfel.de acord.

Asa ar fi economisite 80 000 de teste.De fapt, mult mai multe daca fiecare ar trebui testat de 3 ori.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vouă va pare normală critică adusă de unii oameni politici care susțin că cei care au plecat în Germania la munca capului ar fi lucrat în România la munca câmpului?
Mie imi pare exclus asa ceva si imi pare aberant ca cineva sa sustina asa ceva.

Diferenta dintre banii cu care sunt platiti de germani si cei care i-ar plati romanii este atât de mare încât nu exista nicio șansă să se întâmple așa ceva.
Mai toti nu ar fi lucrat la.munca câmpului în România.

Ar fi stat acasa fara sa lucreze si fara sa aduca bani in tara in conditiile in care este necesar sa vina si valuta în țară.Ar mai fi primit si șomaj sau ajutor social.Era atat de păgubos pentru stat si pentru ei sa nu plece încât chiar nu ii inteleg pe cei care critică asa ceva.

Sa.fie oare de rea-credinta toti acestia, mai ales ca majoritatea sunt oameni politici care vor sa arate ca sunt patrioti dar de fapt sabotează cu știința sau fara stiinta economia nationala si constiinta colectivă, mai ales a omului simplu care nu înțelege si nu rationeaza la nivel înalt?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Aprilie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am sosit ieri 25 dec din anglia în românia, pe data de 23 dec ... ovidiutgjiu ovidiutgjiu Am sosit ieri 25 dec din Anglia în România, pe data de 23 dec am făcut testul Covid la plecarea din Anglia, rezultatul fiind negativ totuși sânt obligat ... (vezi toată discuția)
Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva covid-19 ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării? Formulez aceasta ... (vezi toată discuția)
8 puncte în germania/dreptul de a conduce in ue Eubuzy Eubuzy Bună seara, Va rog sa mă sfătuiți într-o Chestiune care îl privește pe soțul meu. Momentan locuim in Germania cu Ameldung .Soțul a obținut permisul ... (vezi toată discuția)