Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal scris gresit cu multe date gresite! va ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal scris gresit cu multe date gresite! va rog sa ma sfatuiti

intr-o noapte in timp ce ma intorceam de la sibiu spre valcea am fost oprit de un echipaj pe motivul ca as fi depasit pe linia continua, acest lucru fiind neadevarat!
Mi s-a intocmit proces verbal pe care am refuzat sa il semnez iar acesta mi-a venit ieri prin posta. Cand am citit procesul am gasit o sumedenie de greseli:
1. Numele mi-a fost gresit peste tot (in loc de NETEA a scris NATEA). Vreau sa spun ca numele mi l-a gresit atat pe proces cat si pe dovada si plicul de corespondenta
2. La adresa a gresit sectorul ( in loc de 3 a scris 4) + numele strazii (a mancat o litera)
2. Numarul de inmatriculare la fel gresit! (in loc de DCY a scris DCN).
3. Spune k eu conduceam pe DN1 Sibiu - Valcea ( acel drum fiind defapt DN7)
4. Pe dovada de circulatie scrie ca este valabila dupa 29.11.2009 pana pe 13.11.2009
5. Tot pe dovada a scris ca m-as fi depasit singur (auto cu nr. meu la fel gresit cum am mentionat mai sus) insa aici a taiat cu o linie si a scris nr altei masini
6. Masina care cica as fi depasit-o nu a semnat nimic, el ne stiind de ce este oprit. Pe procesul meu verbal scrie numele si cnp-ul lui insa nici o semnatura de-a lui
7. Scrie ca fapta savarsita este prevazuta de art. 120 lit i si h din HG 1391/06 si sanct de art 100/3/1 din oug 195/02. Aici vreau sa spun ca din cate am aflat eu sanctiunea 100/3/1din oug 195/02 nu are nici o legatura cu fapta.

va rog sa imi spuneti si mie parerea dumneavoastra si sansele de castig daca fac contestatie ! va multumesc! Cu mult respect Dragos
Buna ziua Dragos

Trebuie in 15 zile sa faci contestarie a pvc-ului, in care sa invoci motivele de nulitate. Din punctul meu de vedere pvc-ul este nul . Va trebuie un avocat care sa va faca contestatia si care sa va reprezinte si care prin instanta sa solicite anumite relatii de la politie.
Vati avea castig de cauza. Succes
Si asta ar insemna ca daca ma refer strict la greselile de text cum ar fi numele, nr de inmatriculare, etc... ar duce la anulare? Si care ar fi ce-a mai grava greseala dupa pv care ar conta cel mai mult?
dady_carcalete, utilizator
pv-ul dvs cum afirma si userul de mai sus este lovit de nulitate. Eu unul nu m-asi complica prea tare nici cu contestarea lui caci ,,persoana in cauza,, nici nu locuieste acolo =D> off ce tie si cu politia..Dvs nu aveti nici o legatura cu sanctiunea, (Nume/adresa/incident tot gresit ) si nici cu acel proces verbal. O zi buna.
chiar dvs raspundeti: . Numele mi-a fost gresit peste tot (in loc de NETEA a scris NATEA). Vreau sa spun ca numele mi l-a gresit atat pe proces cat si pe dovada si plicul de corespondenta=D> eu asi merge la posta sa returnez plicul pe motiv ca nu sta nimeni acolo cu acel nume=D>
2. La adresa a gresit sectorul ( in loc de 3 a scris 4) + numele strazii (a mancat o litera) :)
2. Numarul de inmatriculare la fel gresit! (in loc de DCY a scris DCN).:O
3. Spune k eu conduceam pe DN1 Sibiu - Valcea ( acel drum fiind defapt DN7)
4. Pe dovada de circulatie scrie ca este valabila dupa 29.11.2009 pana pe 13.11.2009
5. Tot pe dovada a scris ca m-as fi depasit singur (auto cu nr. meu la fel gresit cum am mentionat mai sus) insa aici a taiat cu o linie si a scris nr altei masini
6. Masina care cica as fi depasit-o nu a semnat nimic, el ne stiind de ce este oprit. Pe procesul meu verbal scrie numele si cnp-ul lui insa nici o semnatura de-a lui=D>B-)=D> LA MAI MARE CACI TRAIM IN ROMANIA.
In OG 2/2001 art. 16 si urm. va vor lamuri cel mai bine cu privire la motivele contestatiei.
Greseli majore ar fi:
1. gresita incadrare a contraventiei
2. grseala privind nr de inmatriculare precum si locul in care s-a savarsit contraventia
3. lipsa semnaturii martorului.
si cum se ataca nulitatea procesului verbal? pe ce argumente sa ma bazez ? imi cer scuze pt intrebarile poate cam stupide , dar nu prea stiu cum sa fac si avocat nu imi permit. Am mai avut un proces, stiu procedura, dar acolo am contestat fapta in sine.... nu date legate de pv! va multumesc