Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare cerere plangere contraventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare cerere plangere contraventionala

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu:
- Formularea unei cereri de chemare in judecata in vederea anularii unui proces-verbal si al redobandirii permisului de conducere
Deoarece zona in care s-a intamplat nu este filmata, ce dovezi pot aduce in fata instantei (cuvantul meu impotriva cuvantului lui-agentului)
In comunicarea incheierii finale (dezinventire) civila mi se comunica de elementele de identificare ale intimatului: voi mentiona cum se numeste agentul ?
Puteți solicita încuviințarea probei cu martori, daca aveți.
daca nu am martori...?
Judecatoria ________

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul, ____________, CNP ___________, domiciliat in _____________, in calitate de petent, conform art. 118 din OG 195/2002 republicata, formulez urmatoarea

PLANGERE

impotriva Procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria __ nr. ___/____ din data de _______ incheiat de ________ (scrie pe PV - Ministerul Adm. si Internelor, Inspectoratul Gen. al Pol Rom, Sectia ...X , de ex. Nu trebuie sa mentionati numele agentului) , cu sediul in ......
Astfel, intimata constata prin Procesul-verbal contestat, ca petentul „__________________” (aici indicati ce scrie in procesul verbal) .
Pentru aceste contraventii, petentul a fost amendat cu suma de ____ lei si sanctionat cu suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioada de ____, aplicandu-se masura retinerii permisului de conducere pe o perioada de .... zile.
Consider nelegal si netemeinic Procesul-verbal contestat pentru urmatoarele

MOTIVE

1. Procesul – verbal contestat este netemeinic, astfel:
Se descrie situatia de fapt contrara celor mentionate de agentul constatator in procesul verbal, eventual se sustine imposibilitatea agentului de a observa situatia, acesta aflandu-se la o distanta apreciabila fata de locul savarsirii contraventiei (aici descrieti cum au stat lucrurile de fapt) .
2. Fapta nu este descrisa in conformitate cu prevederile art. 16 alin. (1) din O.G. nr. 2/2001.
Intimata a procedat la intocmirea unui act care nu intruneste cerintele de legalitate prevazute imperativ de legiuitor iar prezentarea generala, lipsita de continut a faptei echivaleaza cu lipsa acesteia si atrage nulitatea absoluta a procesului verbal conform art.17 din O.G. nr. 2/2001, nulitate care nu este conditionata de dovedirea unei vatamari.

In dovedirea celor mai sus-mentionate inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri, interogatoriul intimatei si martori (daca este cazul).

Pentru toate motivele aratate anterior va rog sa dispuneti:
- Admiterea plangerii;
- Anularea procesului verbal seria seria __ nr. ______ incheiat de ____
- Exonerarea petentului de plata amenzii in cuantum de __ lei.
- Anularea sanctiunii avertismentului (daca v-a fost dat scrieti asta)
- Anularea masurii retinerii permisului de conducere a subsemnatului
- Aplicarea unei sanctiuni mult mai usoare (avertisment), in situatia in care veti aprecia ca procesul-verbal este temeinic si legal, potrivit art. 7 alin. 3 din O.G. 2/2001.

In cazul in care voi fi in imposibilitatea de a ma prezenta la proces in ziua stabilita pentru judecata (in ordinea listei) solicit judecata in lipsa in conformitate cu dispozitiile art. 223 alin. 3 Noul C.proc.civ.

Depun prezenta in 2 (doua) exemplare dintre care unul pentru instanta, iar celalalt pentru a fi comunicat intimatei, precum si taxa de timbru in cuantum de 20 de lei (daca n-ati achitat-o pana acum).

[Vă rog ca, pe viitor, să precizați sursa mesajului. Este interzisă preluarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri în paginile Avocatnet.ro.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
claudia_vasilica a scris:
In comunicarea incheierii finale (dezinventire) civila mi se comunica de elementele de identificare ale intimatului: voi mentiona cum se numeste agentul ?

Ați mai formulat o plângere împotriva procesului verbal de contravenție, plângere care a fost anulată de instanță prin încheierea despre care scrieți mai sus?
da