avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare cerere plangere contraventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare cerere plangere contraventionala

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu:
- Formularea unei cereri de chemare in judecata in vederea anularii unui proces-verbal si al redobandirii permisului de conducere
Deoarece zona in care s-a intamplat nu este filmata, ce dovezi pot aduce in fata instantei (cuvantul meu impotriva cuvantului lui-agentului)
In comunicarea incheierii finale (dezinventire) civila mi se comunica de elementele de identificare ale intimatului: voi mentiona cum se numeste agentul ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:11, 4 Octombrie 2014
Puteți solicita încuviințarea probei cu martori, daca aveți.
daca nu am martori...?
Judecatoria ________

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnatul, ____________, CNP ___________, domiciliat in _____________, in calitate de petent, conform art. 118 din OG 195/2002 republicata, formulez urmatoarea

PLANGERE

impotriva Procesului-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria __ nr. ___/____ din data de _______ incheiat de ________ (scrie pe PV - Ministerul Adm. si Internelor, Inspectoratul Gen. al Pol Rom, Sectia ...X , de ex. Nu trebuie sa mentionati numele agentului) , cu sediul in ......
Astfel, intimata constata prin Procesul-verbal contestat, ca petentul „__________________” (aici indicati ce scrie in procesul verbal) .
Pentru aceste contraventii, petentul a fost amendat cu suma de ____ lei si sanctionat cu suspendarea dreptului de a conduce pentru o perioada de ____, aplicandu-se masura retinerii permisului de conducere pe o perioada de .... zile.
Consider nelegal si netemeinic Procesul-verbal contestat pentru urmatoarele

MOTIVE

1. Procesul – verbal contestat este netemeinic, astfel:
Se descrie situatia de fapt contrara celor mentionate de agentul constatator in procesul verbal, eventual se sustine imposibilitatea agentului de a observa situatia, acesta aflandu-se la o distanta apreciabila fata de locul savarsirii contraventiei (aici descrieti cum au stat lucrurile de fapt) .
2. Fapta nu este descrisa in conformitate cu prevederile art. 16 alin. (1) din O.G. nr. 2/2001.
Intimata a procedat la intocmirea unui act care nu intruneste cerintele de legalitate prevazute imperativ de legiuitor iar prezentarea generala, lipsita de continut a faptei echivaleaza cu lipsa acesteia si atrage nulitatea absoluta a procesului verbal conform art.17 din O.G. nr. 2/2001, nulitate care nu este conditionata de dovedirea unei vatamari.

In dovedirea celor mai sus-mentionate inteleg sa ma folosesc de proba cu inscrisuri, interogatoriul intimatei si martori (daca este cazul).

Pentru toate motivele aratate anterior va rog sa dispuneti:
- Admiterea plangerii;
- Anularea procesului verbal seria seria __ nr. ______ incheiat de ____
- Exonerarea petentului de plata amenzii in cuantum de __ lei.
- Anularea sanctiunii avertismentului (daca v-a fost dat scrieti asta)
- Anularea masurii retinerii permisului de conducere a subsemnatului
- Aplicarea unei sanctiuni mult mai usoare (avertisment), in situatia in care veti aprecia ca procesul-verbal este temeinic si legal, potrivit art. 7 alin. 3 din O.G. 2/2001.

In cazul in care voi fi in imposibilitatea de a ma prezenta la proces in ziua stabilita pentru judecata (in ordinea listei) solicit judecata in lipsa in conformitate cu dispozitiile art. 223 alin. 3 Noul C.proc.civ.

Depun prezenta in 2 (doua) exemplare dintre care unul pentru instanta, iar celalalt pentru a fi comunicat intimatei, precum si taxa de timbru in cuantum de 20 de lei (daca n-ati achitat-o pana acum).



[Vă rog ca, pe viitor, să precizați sursa mesajului. Este interzisă preluarea prin copy-paste a textelor din alte siteuri în paginile Avocatnet.ro.]
Ultima modificare: Miercuri, 1 Octombrie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
claudia_vasilica a scris:
In comunicarea incheierii finale (dezinventire) civila mi se comunica de elementele de identificare ale intimatului: voi mentiona cum se numeste agentul ?

Ați mai formulat o plângere împotriva procesului verbal de contravenție, plângere care a fost anulată de instanță prin încheierea despre care scrieți mai sus?
da

Alte discuții în legătură

Fals in acte Ionut888 Ionut888 In data de 31.05.2012 , m-am deplasat cu masina la un prieten acasa . In drum spre acesta , in fata mea la un semafor se afla politia rurala Resita. Am mers in ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis auto nicolaeana1980 nicolaeana1980 Buna. Ma numesc Ana si pe 05.07 am fost oprita de politie in intersectia Dorobanti cu Charles de Gaulle pt ca am \"fortat galbenul\". Nu am semnat procesul ... (vezi toată discuția)
Viteza comunicata prin statie the_power_25xxxx the_power_25xxxx E legal sa se comunice viteza inregistrata de radar prin statie si sa intocmeasca procesul verbal alt agent decat cel care a inregistrat viteza? (vezi toată discuția)