Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocație de stat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocație de stat

Buna ziua! Va rog care este termenul de depunere a dosarului pentru alocația de stat de la nașterea copilului?
nimenea, utilizator
Puteți primi indemnizatie crestere copil începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dar nu mai devreme de ziua a 43-a de la nașterea copilului, indiferent de persoana îndreptățită care solicită acest drept. Condiția este ca dosarul să fie depus în termen de 60 de zile lucrătoare de la data nașterii copilului.
Legea nr.61/1993
art.6
(4) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face şi pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.
....